UÇKUNLA MÜCEDELE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Ayvalık Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Seher Tuna Görgün ile Koordinasyon Sorumlusu İlkay Buladanlı Bilentur’da site yöneticileriyle bir araya gelerek, sivrisinek ilaçlaması hakkında bilgi verdi.
Sivrisinekle mücadelenin yaz sezonunda kendilerine geçmesi sebebiyle ilaçlamanın öncelikle uçkuna karşı yapıldığını belirten Görgün, esas sinek mücadelesinin kış aylarında sivrisinek uçmadan ana kaynaklarda ilaçlama calışmalarıyla başlaması gerektiğini, fakat 30 Mayıs tarihinde yapılan sözleşmeyle ilaçlama hizmetinin Ayvalık Belediyesi’ne geçtiğini, yetki devrinden sonra ellerindeki tüm imkânları seferber ederek çalışmalara başladıklarını belirtti. Günde 4 araçla gece çalışmasında sivrisinek (uçkun) ilaçlamasının yapıldığını, gündüz de dere yatakları, sulak alanlar, kanallar, çöp konteynırları gibi sivrisinek ve karasinek üreme alanlarına müdahale ettiklerini sözlerine ekledi.
Görgün, kışlak mücadele yapılmadığı için mevcut sorunu tamamen çözemeyeceklerini, tek bir sivrisineğin en ufak su birikintisine bir seferde 400’e kadar yumurta bırakabildiğini; derelere, kanallara kış aylarında müdahale edilmiş olması durumunda, bu mevsimde daha az uçkun ilaçlamasının bile yeterli olabileceğini söyledi. İlaçlama çalışmalarında önceliklerinin insan sağlığı olduğunu vurgulayan Görgün, aynı yere 2 gün arka arkaya ilaçlama yapılmasının insan sağlığı için risk oluşturduğunu, aynı zamanda sineklerler de bağışıklık kazanacağı için etkili olmayacağını, bu sebeple ilaçlama çalışmalarını koordine ederken bu noktalara öncelikli olarak dikkat ettiklerini belirtti.
Site yöneticilerinin kendilerinin neler yapabileceklerini sorması üzerine Görgün, özellikle çöplerin kapalı bir şekilde bırakılmasının öneminden söz ederek, temizliğin öncelikle kapımızın önünden başladığını, halk olarak üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirdiğimizde çevre problemlerinin büyük bir kısmının daha kolay çözülebileceğini, hazırlayacakları bir yazıyla da sinek sorununun çözümünde site yönetimlerinin ve site sakinlerinin neler yapabileceklerini paylaşacaklarını belirtti.
Toplantıya Önsoylar Sitesi Başkanı Mehmet Emin Özcan, Site 90 Başkanı Yerli Altunbaş, Sevinç Sitesi Başkanı Osman Sevinç, Konutkur Başkanı Hanefi Şendil, Ünal Tatil Sitesi Başkanı Hüseyin Gürçam, Arkadaşlar Sitesi Başkanı Bekir Ünver ve Onur Sitesi Başkanı Eser Çıngı katıldılar. Site yöneticilerinin görüş ve taleplerinin dinlendiği toplantıda çözüm önerileri, eylem planları hakkında görüş alışverişinde bulunuldu