İTFAİYE OLASI BİR FACİAYI ÖNLEDİ

Balıkesir’in Edremit ilçesinde bir AR-GE Firmasına ait zeytinyağı özü işleme tesisinde çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürüldü. Edremit İtfaiye Amirliği ekipleri yoğun bir çalışma ile yangını kontrol altına aldılar.

Cennetayağı Mahallesi AR-GE firmasının zeytinyağı özü üreten bölümünde iddialara göre elektrik kontağı nedeniyle yangın çıktı. Depodan alevlerin yükseldiğinin fark edilmesi üzerine, yangın itfaiye ekiplerine bildirdi. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığına bağlı Edremit Grup Amirliği ekipleri alevlere hızlı bir şekilde müdahale etti. Tesisin bulunduğu bölümde Edremit İtfaiye Grup Amirliğinin ekiplerini cansiperane çalışması ve AR-GE firmasının taş suyu ile yaptığı izolasyon ve söndürme sistemleri sayesinde yangın sadece zeytinyağı özü üretim tesisinde adeta hapsedildi. Tesisin 10 metre kadar yanında bulunan akaryakıt istasyonu LPG tanları ve bir başka firmaya ait tonlarca zeytinyağının bulunduğu depolara yangın sıçramadan kısıtlı bir alanda kaldı.

AR-GE Firması Sahibi Faruk Durukan “Olay muhtemelen, elektrik kaynağı ile oldu. Fakat biz bu tesisi kurarken daha evvel bizim üretmiş olduğumuz taş suyu ile bu yalıtım malzemelerimizi yakadığımız için büyük bir direnç göstererek yangının büyümeden, taş suyu marifeti ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesinin yardımları ile yangın anında bastırıldı. Bu da bize yangından önce tedbir almanın büyük bir avantaj olduğunu gösteriyor. Bazı yerlerde yangınlar oluyor. Arka arkaya yanıcılıklar devam ediyor. Bizim de etrafımızda yanmaya müsait tesisler var. Bu şekilde önceden tedbir alarak yangın bastırıldı.”dedi.

İki saat süren çalışmaların ardından söndürülen yangın, zeytinyağı özü işleme tesisini kullanılamaz hale gelmesine neden oldu. Elektrik kontağında çıktığı tahmin edilen yangın üretim yapan demir makinaları bile eritirken taş suyu ile yapılan izolasyon sayesinde olası bir facianın önüne geçildi.