????????????????????????????????????

SEPET USTASINDAN KAYMAKAM SIRMALI’YA TEŞEKKÜR

Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı tarafından hayata geçirilen ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen; “Kaybolmaya Yüz Tutmuş Sele, Sepet ve Hasırcılığın Gençlerle Geleceğe Taşınması” projesinin Sepet Ustası Bahri Acar, Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı’yı makamında ziyaret ederek, teşekkürlerini sundu.

Altınoluk mahallesinde ikamet eden ve ata mesleği sepetçilik ile geçimini sağlayan 63 yaşındaki Sepet Ustası Bahri Acar,  Kaymakam Sırmalı’ya bu mesleğe sahip çıktığı için teşekkür etti.

İlerleyen yaşına rağmen bu mesleği severek yaptığını ve bu işi yapmaktan  gurur duyduğunu ifade eden Sepet Ustası Bahri Acar: “Ben çok küçük yaşlarda sepet örmeye başladım. Bu mesleği yarım asırdan fazladır yapıyorum. Bu meslek ile uzun yıllar ailemi geçindirdim. Geçindirmeye de devam ediyorum. Ailemden bir çok kişi bu işin ustalığını benden öğrendi. Biz Altınoluk Mahallesinde yıllardır sepet örerek geçimimizi sağlıyoruz. Bu meslek, atadan babaya, babadan oğula geçen bir meslektir. Fakat günümüzde gelişen teknoloji ile atamızdan öğrendiğimiz sepetçilik mesleğini unutuldu. Doğada bulunan malzemelerle hazırladığımız organik sepetin yerini kimyasal plastik ürünler aldı. Gençlerimiz maalesef, artık bu mesleği yapmak istemiyordu. Fakat Edremit Kaymakamımız Ali Sırmalı’nın yürüttüğü bu proje sayesinde sepetçilik mesleğimiz yeniden önem kazandı. El emeği göz nuru ile hazırladığımız sepetlerimizin bilinirliği sağlanarak ekonomik kazanç elde etmeye başladık. Bu proje sayesinde sepetçilik ile geçimini sağlayan bir çok meslek erbabı, değişik illerden sepet siparişleri almaya başladı. Kaymakamımız sayesinde sepetlerimizi bugün bir çok yöreye göndermeye başladık.  Ben aynı zamanda  Körfez Romanlar Derneği Başkanı olarak da görev yapmaktayım. Kaymakamımız Ali Sırmalı’nın ilçemizde yaşayan roman vatandaşlara karşı duyarlı çalışmalar yapması, projeler üretmesi ve roman vatandaşlarımızın sorunlarıyla yakından ilgilenmesi bizi çok mutlu etmektedir. Kaymakamımızın özellikle Altınoluk Mahallesi sosyal konutlarda yaşayan roman vatandaşlarımıza yönelik yaptığı önemli katkılardan dolayı kendisine ayrıca çok teşekkür ederiz ” dedi.

Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı da yaptığı açıklamada: “Geleneksel el sanatlarımızdan olan sepetçilik, zahmetli bir meslek olup; kültürümüzü yansıtan önemli bir meslektir. Edremit Kaymakamlığı olarak hazırladığımız ve Kültür ve Turizm Bakanlığımızın desteklediği proje sayesinde ilçemizde sepetçilik mesleğine sahip çıktık. Gençlerimize öğreterek unutulmamasını sağladık. Proje kapsamında sepet örücülüğü kursu verdiğimiz 40 üniversite öğrencimiz sepet örmeyi öğrendi. Gençlerimizin yenilikçi bakış açısıyla dekoratif ve alternatif kullanıma yönelik değişik sepetler üreterek ekonomiye kazandırdı. Bu mesleği icra eden ustalarımız da mesleğin yeniden önem kazanmasından dolayı oldukça mutlu oldular. Projemizin amacı bu mesleği gençlere aktarmak, yaygınlaştırmak, istihdama katkı sağlamak ve ekonomik olarak gelir elde etmek idi. Projemizin amacına ulaşmasından dolayı oldukça mutlu oldum. Özellikle ilçemizin önemli değerleri arasında olan zeytinyağının dekoratif olarak sunumu ile ilgili;  zeytinyağı şişesi hediyelik sepetleri de yine