ÖĞRENCİLER “ÖNCE VATAN!” OYUNU İLE BULUŞTURDU

Balıkesir’in Havran Belediyesi Kocaseyit Tiyatro Ekibinin sergilediği “Önce Vatan” isimli tiyatro oyun Havran’da öğrenim gören öğrencilerle buluştu.

Havran’ın bağrından çıkan Çanakkale Kahramanı Kocaseyit’i ve Çanakkale cephesinde yaşanan olayların anlatıldığı oyun, sabah ve öğleden sonra iki oturum halinde öğrencilere sunuldu.  Okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler ile birlikte oyunu izleyen Havran İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Söbüoğlu, Çanakkale Zaferini kutlamaya hazırlandığımız bugünlerde öğrencilerin değerler eğitimine önemli kazanımlar sağlayan oyun için Havran Belediyesine ve Kocaseyit Tiyatro Ekibine teşekkür etti.

Oyunun yazarı ve yönetmeni Hüseyin Türe “Amacımız sadece Kocaseyit’i anlamak değil aynı zamanda Çanakkale’de şehit olan silah arkadaşlarını hatırlamak ve yeni nesle söz konusu vatan olduğu takdirde neler yapılabileceğini göstermektir. Oyunun kadrosu üniversite öğrencileri, lise öğrencileri ve gönüllülerden oluşmakta, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Havran Belediyesi oyunumuza destek vermektedir. Oyunumuz Havrandan başlamak üzere önce Balıkesir’in tüm ilçelerini daha sonra ise turne şeklinde ülke çapında gösteriler düzenleyecektir.” dedi.

Oyunculukların ve kullanılan görsel efektlerin izleyenler tarafından büyük alkış aldığı gösterim sonrası Havran İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Söbüoğlu, oyunda emeği geçenlere teşekkür ederek oyunun yazarı ve yönetmeni Hüseyin Türe’ye çiçek takdim etti.