ÖDÜLLERİNİ ALDILAR

Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği (EMARÇEB)tarafından çevre dostu belediyeler ödüllendirildi. Birliğin 10. Kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende 15 belediye çevre projeleri nedeniyle ödüle layık görüldü.

Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği’nin (EMARÇEB) 10. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen Belediye Başkanları Çevre Projeleri ödül töreni Edremit’in Güre Mahallesi’nde ki Ramada Resort Kazdağları Otel’de yapıldı.

 

Birlik üyesi  Belediyelerin  uyguladıkları veya uygulamakta oldukları çevre projelerinin değerlendirilmesi  sonucunda, projeleri ödüle layık bulunan  15 Belediye Başkanı  ‘Yıl’ın Çevre Dostu Belediye Başkanı ‘  ilan edilerek  düzenlenen bir törende kendilerine ödül  plaketi verildi.

Eski İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı ve 22.Dönem Kocaeli Milletvekili Sefa Sirmen, Eski Urla Belediye Başkanı ve 22. dönem İzmir Milletvekili Bülent Baratalı, eski Çan Belediye Başkanı ve 24. Dönem Çanakkale Milletvekili Ali Sarıbaş, eski Bandırma Belediye Başkanı ve 22 .Dönem Balıkesir Milletvekili Sedat Pekel ve eski Bergama Belediye Başkanı Sefa Taşkın’dan oluşan ‘Proje Değerlendirme Kurulu’ tarafından çevre uygulama projeleri  incelenerek değerlendirildi ve 15 Belediyenin  birer  projesi ödüle layık bulundu.

Önceki gün yapılan Birlik Meclis Toplantısı’nın ardından düzenlenen Belediye Başkanları Çevre Ödül Töreninde proje sunumları yapılan  (Alfabetik sıra ile)

 1. Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer
 2. Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç
 3. Denizli-Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik
 4. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan
 5. Yalova-Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt
 6. Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka
 7. Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı
 8. Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ
 9. Tekirdağ-Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı
 10. Ç.Kale-Karabiga Belediye Başkanı Muzaffer Karataş
 11.  Yalova-Kaytazdere Belediye Başkanı Ali Kangal
 12. Ç.Kale-Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan
 13. Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı
 14. Ç.Kale-Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan
 15. Edirne-Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen’ e

‘Yılın Çevre Dostu Belediye Başkanı’ ödül  plaketleri verildi.

Birlik Başkanı Cahit İnceoğlu törende yaptığı konuşmada, “Birliğimizin misyonunu; Kısaca, çevrenin korunması ve çevre sağlığı konusunda üyeleri arasında işbirliğini geliştirmek, bilgi ve deneyim paylaşımını sağlamak, çevreye duyarlı bir yerel yönetim anlayışının yerleşmesi ve yaygınlaşması için çaba göstermek olarak özetleyebiliriz. Bilindiği gibi, çevre sorunları, insanın yaşamla ilgili etkinliklerinden kaynaklanmaktadır. Yerel yönetimlerin görev ve sorumlulukları, daha da önemlisi temel varlık nedenleri, insan yaşamı ve İnsan yaşam kalitesinin iyileştirilmesiyle yakından ilgilidir. Bu etkinliği düzenlemekteki asıl amacımızın;  Belediye Başkanlarımızı yarıştırmak değil. Belediye Başkanlarımızın uygulamakta olduğu başarılı çevre projelerini ortaya çıkarmak,  örnek alınacak projeleri paylaşmak, çevre projeleri konusunda belediyelerimizi özendirmek ve Belediye Başkanlarımızı motive  etmek olduğunu ifade etmek isterim. Öte yandan aramızda temsilcileri bulunan bir Yüksek okul Müdürlüğümüze, bir Sivil Toplum Örgütümüze ve bir Medya Kuruluşumuza, çevreye duyarlı çalışmaları ve çevre bilincinin gelişmesine yaptıkları katkılar nedeni ile birer ‘Çevre Onur Plaketi’ sunmak istiyoruz.

Yine bu gün aramızda bulunan ‘Çevre Projeleri Değerlendirme Kurulu’ Üyelerimize; birer ‘Şükran Plaketi’ sunacağız.   Projeleri  ‘Yıl’ın Çevre Dostu Belediye Başkanı’ ödülüne layık görülen değerli Belediye Başkanlarımızı kutluyor başarılarının devamını diliyorum. Hayırlı olsun” dedi.