”METAMFETAMİN” VE ”LYRİCA” YAKALANMAYA DEVAM EDİYOR

Son zamanlarda sürekli gündemde olan, çok tehlikeli, yüksek bağımlılık yaratan ve kullanımının sonu ölüme götüren metamfetamin maddesi ülke genelinde satışı ve kullanımı çok yaygınlaşan bir uyuşturucu-uyarıcı madde haline geldi. Bunun yanı sıra, Edremit İlçesi’nde emniyet güçleri tarafından yapılan son çalışmada çok miktarda sentetik ecza hap (Lyrica) da ele geçirildi.

Lyrica olarak bilinen ve ana etken maddesi ”pregabalin” olan bu hap, sinirlerin birbiriyle iletişiminde bulunan doğal kimyasallara doğrudan etki eden ve salınımını değiştiren; normal şartlarda; anksiyete bozukluğu yaşayan hastalara verilen, nöropatik ağrılarda kullanılan (sinir sisteminin hasar görmesi sonucu ortaya çıkan ağrılar) ve epilepsi hastalarına ek tedavi olarak uygulanan yeşil reçeteli bir ilaç olarak piyasada bulunuyordu.

Uyuşturucu pazarındaki potansiyeli fark edildiğinden bu yana sağlıklı olan insanlara temin edilmeye başlanan ”Lyrica”, psikolojik ve kimyasal bağımlılık yaratan tehlikeli bir uyuşturucu haline geldi. Sağlıklı insanların bu uyuşturucuyu kullanmaya başlamasından bu yana emniyet güçleri tarafından çok miktarda bu haptan yakalandı.

Emniyet güçleri tarafından yapılan son çalışmada ise Edremit İlçesi’nde 2 şahıs yakalandı.

Yapılan aramalarda 560 adet sentetik ecza hap, 2,62 gram metamfetamin ele geçirildi.

Yapılan aramalardan sonra yakalanan 2 şüpheli adli makamlara sevk edildi. Adli makamlara sevk edilen 2 şüpheliden birisi tutuklandı, öbür şüpheli ise serbest bırakıldı.