KÜÇÜKKÖY, BİLİM KÖYÜ OLACAK

Ayvalık Belediyesi ve Sabancı Üniversitesi işbirliği ile Ayvalık’a kazandırılacak Yaratıcı Teknolojiler Atölyesinin yapılacağı Küçükköy’deki okul alanında, ana yapıların %90’ı tamamlandı. Onarım ve yenileme çalışmaları kapsamında bahçe peyzajına başlandı. Zeytin Çekirdekleri projesi ile çocukları sanatla tanıştıran ve yaratıcı teknolojiler atölyesi ile de bilimle buluşturmayı hedefleyen Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “Kültür, sanat ve spor kadar bilimle iç içe yetişen, çağdaş ve daha donanımlı bir nesil için çalışıyoruz” dedi.

 

Yenilikçi ve yaratıcı fikirlerin uygulamaya geçeceği bir buluşma ortamında, bilgiyi daha ileriye taşıma yaklaşımıyla eğitim veren Sabancı Üniversitesini Ayvalık’a getiren Belediye Başkanı Rahmi Gençer,  çocuk ve gençlere tasarım yazılım ve modelleme eğitimi verilecek atölye ile yöre çocuklarına kültür sanattan sonra bilimsel eğitimin kapılarını açmış olacak.

 

AYVALIK BELEDİYESİ’NİN VİZYON PROJESİ İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

İşbirliği protokolü 6 Nisan 2018’de imzalanan Sabancı Üniversitesi Ayvalık- Küçükköy Kampüsü ‘Yaratıcı Teknolojiler Atölyesi’ çalışmalarının ilk etabı 28 Haziran Perşembe günü başladı. Proje kapsamında onarılıp yenilenen eski okul binası ile birlikte ana yapıların %90’ı tamamlandı. Bahçe peyzajına başlandı. Mimar Ersen Gürsel ve Mimar Korhan Kalaycıoğlu tarafından hazırlanan proje kapsamında; içinde eski okul binasının bulunduğu 5 bin metre karelik alan, açık derslikler, açık pazar, açık hava sahnesi, organik tarım üretim alanı, mevcut okul yapısının ise atölye derslik öğretmen odası ve mutfak olarak kullanılacağı öğrenildi.

YAZILIM, PROTORİPLEME, ÜRÜN GELİŞTİRME

Küçükköy’de kurulacak ‘Yaratıcı Teknolojiler Atölyesi’nde öğrencilere yazılım, iletişim, ses ve görüntü, prototipleme, ürün geliştirme, oyun tasarımı, bilgisayar programlaması, sosyal İnnovasyon ve girişimcilik gibi konuları içeren dersler verilecek.

Mevcut okul binasında onarım ve yenilemeyi içeren çalışmalarını yakından takip eden Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “2014 yılından bu yana Ayvalık’tan, Altınova’dan, Küçükköy’den, Cunda ve köylerimizden, hepsi bizim için değerli çocuklarımızın sosyal gelişimlerini bereketli ürünümüzün adını alan, müzik, sanat ve spor eğitim programı ‘Zeytin Çekirdekleri’ yoluyla güçlendiriyoruz. Bilimsel açıdan nitelikli eğitimi ile bilinen Sabancı Üniversitesi ile işbirliği yaparak Küçükköy’de Yaratıcı Teknolojiler Atölyesi açacak olmamızın heyecanını yaşıyoruz. Amacımız kültürde, sanatta ve sporda olduğu kadar bilimde de yetenekli, bilimle iç içe yetişen, daha donanımlı bir nesil. Biz bunun için çalışıyoruz” dedi.

“EĞİTİM ALACAK ÇOCUKLARIN TAMAMI AYVALIK’TA YAŞAYANLARDAN SEÇİLECEK”

Eğitim alacak 12-18 yaş arası çocukların tamamının Ayvalık’ta yaşayan çocuklardan seçileceğini ifade eden Başkan Rahmi Gençer, “ Kent merkezi, Altınova, Küçükköy, Alibey Adası ve köylerimizde yaşayan çocuklarımız önce hayal edecekler, hayal ettiklerini tasarlayacaklar. İlk etapta yapılacak olan Yaratıcı Teknolojiler atölyesi, öğretmen odası, çocuklar için yemekhane bölümü. Biz burada çocuklarımıza tasarım, yazılım ve modelleme öğreteceğiz. Tasarladıklarının yazılımlarını yapıp üç boyutlu yazıcılarla üretimlerini sağlayacaklar. İkinci etapta yani 2019 yılında bahçede 220 kişilik bir amfi yapılacak.12-18 yaş arası çocuklarımıza Yaratıcı Teknolojiler atölyesinde çalışmalar devam ederken, rezerv alanda geri dönüşüm, organik tarım gibi Sabancı Üniversitesinin açtığı programlara göre eğitimler verilecek. Yağmur suyundan kullanma suyu elde edilecek. Güneş panelleri olacak. Hem suyunu hem de ısı ve enerjisini kendi üretecek akıllı bir bina olacak burası. Türkiye’de ihtiyacımız olan ve çocuklarımıza verilmesi gereken yaratıcılık ve icat yapmanın başlangıcını burada yapmış olacağız. Tek isteğimiz çocuklarımızın başımıza icat çıkarması. Biz alt yapıyı hazırlıyoruz onlar yeter ki icat yapsın” dedi.