KÖYLÜ MİLLETİN EFENDİSİDİR!

Ayvalık’ın Kırcalar Köyü’nde, Atatürkçü Düşünce Derneği Ayvalık Şubesi tarafından yaptırılan Atatürk büstü, Ulu Önderin aramızdan ayrılışının 80’nci yılında törenle hizmete açıldı.

Atatürkçü Düşünce Derneği Ayvalık Şubesi’in geçtiğimiz 29 Ekim’de düzenlediği akşam yemeğinden elde ettiği gelirle Ayvalık’a 22 kilometre mesafedeki Tıfıllar Köyü’ne yaptırdığı Atatürk büstünün açılışına, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, İlçe Turizm Danışma Bürosu Müdürü Yasemin Gençer, Kırcalar Mahallesi Köy Muhtarı Ercan Kırca, Atatürkçü Düşünce Derneği Ayvalık Şube Başkanı Ahmet Üzgeç, Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Ayvalık Şube Başkanı Mehmet Kıranoğlu, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Ayvalık Şube Başkanı İsa Arslan, Ayvalık Belediye Başkan Yardımcısı Gökay Bacan,  Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) temsilcileri ve gaziler ve çok sayıda köy sakini katıldı.

Atatürkçü Düşünce Derneği Ayvalık Şube Başkanı Ahmet Üzgeç, büstün yapılmasında emeği geçenlere teşekkür edip, “Büstü yaparak büyük önder Atatürk’ü putlaştırmadık. Aksine onun düşüncelerini gündeme taşımayı amaçladık.  Buna sahip çıkacağız. ‘’dedi.

KÖYLÜYE KÖYLÜ DEMİYORLAR

Atatürk’e sevgilerinin ve  saygılarının sonsuz olduğunu belirten Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Ülkece, Atamıza ne kadar çok ihtiyacımız olduğunu anlamamız lazım.  Bizim ülkemizde de Atatürk’ü yeni yeni öğrenenler var. İnşallah doğru öneriyorlardır.  Atatürk’e yapılan haksızlık sadece Türkiye’ye değil, Dünya’ya yapılmıştır. Atatürk, dünyadaki bir çok mazlum ülkeye umut olmuştur. Işık olmuştur. Bu ülke kurulduğunda okuma yazma oranı kadınlarda binde 4,  Erkelerde ise yüzde 7…. Böyle bir ülkeyi teslim aldı. Bu ülkede eğitim seferberliği başlatmış ve medeni kanunla beraber kadınlara miras hakkı tanımış. Avrupa da ve dünyada kadınlar oy atamazken, kadınlar Türkiye’de oy hakkı verilmiştir. Çiftçilere tanıdıkları, haklar hala geçerli. Onlar sayesinde Zeytin ağaçları hala verim veriyor. Geçiyor önümüzden bereket oluyor, rızk oluyor bize.  Çiftçiliğe önem vermiş. Bu ülkede. Tarıma önem vermiş bu ülkede. Köylüye bile köylü demiyorlar artık.  Atatürk, kahraman olduğu için, başöğretmen olduğu için, bu ülkede yaşayan herkese eşit hizmet ettiği için, Türk Milletini herkesten önde gördüğü için çok seviyoruz.’’

Başkan Gençer sözlerini Aradan 800 sene de geçse de Mustafa Kemal Atatürk ve fikirleri hiç unutulmayacak diyerek tamamladı.

Konuşmaların ardından, Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Köy Muhtarı Ercan Kırca, Atatürkçü Düşünce Derneği Ayvalık Şube Başkanı Ahmet Üzgeç ve köy halkı büstün açılış kurdelasını  Kırcalar Köyü’nde yaşayan ve 80 yaşındaki Elmas Kütahya kesti. Açılışın ardından katılımcılara lokma ikram edildi.