KOSOVALI TİCARET HEYETİNDEN EDREMİT BELEDİYESİ’NE ZİYARET

Edremit ilçesine bir dizi incelemeler için gelen Kosova Prizren İş Adamları Forum Üyeleri belediye Başkanı Kamil Saka ziyaret etti, fikir alışverişinde bulundu

Edremit Ticaret Odası’nın konuğu olarak ilçeye gelen Kosova Prizren İş Adamları Forum Üyeleri Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’yı ziyaret etti. Prizren Belediye Meclisi Başkan Vekili Levent Buş, Üyeler Daver Karsniqı, Şani Şamlı, Şadan Şahsivari, MÜSİAD Kadın Kolları Genel Başkanı Yardımcısı Huriye Özener, MÜSİAD Dış Ticaretten Sorumlu Genel Başkanı Yardımcısı Haluk Öztürk tarafından gerçekleşen ziyarette karşılıklı görüş alış verişinde bulunularak iki kent arasında dostluk ve ticari anlamda yapılabilecek işbirlikleri hakkında değerlendirmede bulunuldu. Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, “Prizren’deki Türk dostlarımız buradalar. Önümüzdeki süreçlerde Edremit ile acaba ne gibi irtibatta bulunup, ne gibi iş birliği içerisinde oluruz diye gelmişler. Biz de kendilerine Edremit’in imkanlarıyla orada neler yapılabileceğini, onların imkanlarıyla burada neler yapılabileceğini konuşuyoruz. Önümüzdeki süreci daha dostça ilişkiler içerisinde belli adımlar atacak şekilde şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz” dedi.

Kosovalı heyete başkanlık eden Prizren Belediye Meclisi Başkan Vekili Levent Buş yaptığı açıklamada; “Prizren İş Adamları Forum ailesi olarak buradayız. Bu Edremit’e birinci ziyaretimiz. Yıllardır hep beklediğimiz ve geçenlerde Edremit Ticaret Odası’nı misafir ettik. Bugün de burada onların misafiri olarak yer almaktayız. Bu vesileyle de bizim amacımız Kosova Prizren’imizi her yönüyle kalkındırmak.  Ayrıca Türkiye Kosova ilişkilerinin daha da fazla gelişmesi için buradayız. Bir aile olarak yanımıza da MÜSİAD temsilcileri var. onlara da teşekkür ediyorum bu organizasyona sağladıkları katkılarından dolayı.  Biz bir aile olarak Türkiye’nin her yeriyle kardeşlik  köprülerinin daha da fazla kurulması için geliyoruz. Tabi ki Türkiye Cumhuriyeti savaştan önce olsun, savaşta ve savaş sonrasında özellikle Kosova’daki iç etnik ayrımı yapmaksızın herkese katkısını sunmuştur. Biz de tabi ki Kosova’daki soydaşlar olarak, Türk’ler olarak da  Türkiye Cumhuriyeti’nde burslu okuyan bir öğrenci olarak da Türkiye’den her zaman gurur duymuşuzdur. Tabi ki nasıl bizim bir kapımız varsa Türkiye’de tabi ki onların da bir elçileri var. bizler de onların elçiliğini üstlenmiş durumdayız. Edremit ile bundan sonra ikili ilişkilerin daha da artacağına inanıyorum. Bu ikili ilişkiler tabi ki en başta ekonomi alanında olması ayrıca diğer kültürel, sanat ve sosyal alanda da güçlenecek”