KAYMAKAM ÜNSAL: “MASKE TAKMAMAK KİŞİSEL HUKUKUN İHLALİDİR”

Edremit ilçesinde Koronavirüs (Covid-19) salgınının yayılmasının önlenmesi amacıyla, alınan tedbirlerin en etkili şekilde uygulanması kapsamında Edremit Kaymakamı Turgay Ünsal başkanlığında;  tüm kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, banka yetkilileri ve kargo şirketlerinin katıldığı “Pandemi Değerlendirme Toplantısı” yapıldı.

Edremit Şükrü Tunar Kültür merkezinde gerçekleştirilen değerlendirme toplantısında;  Edremit ilçesinde koronavirüs sürecinin yönetilmesi,  alınan tedbirler, gerçekleştirilen denetim uygulamaları ve sağlık birimlerinin çalışmaları hakkında bilgiler sunuldu.

Kaymakam Ünsal; “Pandeminin ülkemizde ilk görülmeye başladığı günden itibaren Sağlık Bakanlığımız koordinasyonunda tüm kurumlarımız koronavirüse karşı bütün tedbirleri almıştır. Fakat burada maske, sosyal mesafe ve hijyen tedbirlerine uymak gerekiyor. En başta kendimiz bu kurallara uyacağız. Ve çevremizdekileri de bu hususta uyaracağız. Özellikle vurgulamak isterim ki, maske kullanmamak kişisel hukukun ihlalidir.

Fakat geldiğimiz noktada bu hastalığı hafife alan ve önemsemeyen kişilerin olduğunu görüyoruz. Burada kolluk güçlerimiz (Emniyet, Jandarma, Sahil Güvenlik, Bekçiler, Zabıta) kuralları ihlal eden kişiler ve kurumlara karşı gerekli müeyyideleri uygulayacaktır.

Toplum kısıtlamalardan yoruldu ve sosyalleşmek istiyor. Ama biz sosyal hareketliliği artırdıkça virüs daha hızlı yayılıyor. Önümüz kış ve bizi zorlu bir 6 ay bekliyor. Ekim başı gibi grip ve zatürre benzeri hastalıklar yaygınlaşmaya başlayacak. Maalesef ki Covid-19, kışın daha fazla yayılıyor. Ve bizim sağlık çalışanlarımızı da düşünmemiz gerekiyor. Sağlık sistemini işler ve ayakta tutmalıyız. Aynı zamanda ekonominin çarkları da dönmeli yani tedarik zinciri devam etmeli.

Kontrolü kaybetmemeliyiz. Kurallara uymayanlara istemesek de ceza uygulayacağız. Bunu vatandaşımızın yani kamunun sağlığını korumak için yapacağız. Eğer kurallara uyulmazsa salgınla mücadeleyi kazanamayız.

Bazı vatandaşlarımız maske takmıyorlar. Nefes almakta zorlanıyoruz diyorlar. Ama şunu söylemeliyim ki; ‘Maske ile nefes almak, solunum cihazına bağlı nefes almaktan daha kolaydır. Ayrıca her bireyin, diğer bireylere karşı sorumluluk duygusuyla hareket etmesi lazım.

Her işin başı sağlıkprensibiyle hareket ederek, Edremit’teki tüm kurum müdürlerimize şu talimatı veriyorum: Bizim şu anda en önemli gündem maddemiz pandemidir.

Pandemiyle mücadelede Edremit olarak daha fazla önlem almamız gerekiyor. Bütün kurumlarımız Pandemi ile mücadelede üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir ve bu noktada herkes taşın altına elini koymalıdır.

Son olarak; ilçemizde yaşayan bütün vatandaşlarımızın   alınan tedbir kararlarına uymalarını, maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmelerini önemle rica ediyorum.

Vatandaşlarımızın alınan tedbirlere riayet etmesi, salgının tamamen kontrol altına alınması bakımından son derece önemlidir” dedi.