KAYMAKAM SIRMALI; “KAHRAMAN GAZİLERİMİZİN EN ONURLU GÜNÜ”

19 Eylül Gaziler Günü tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde düzenlenen törenlerle kutlandı. Gaziler Günü nedeniyle gerçekleştirilen ilk tören Edremit Şehit Hamdibey Meydanında yapıldı. Törene İlçe Kaymakamımız Ali Sırmalı, Kaymakam Ali Sırmalı, 19. Motorlu Piyade Tugayı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Osman Aytaç, Belediye Başkanı Kamil Saka,şehit yakınları ve gaziler, daire müdürleri, askerler ve vatandaşlar katıldı.

Protokol tarafından  Atatürk Anıtına çelenkler sunulmasının akabinde bir dakikalık saygı duruşu ile birlikte  İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşma Kıbrıs Gazisi H.Ali Çakır tarafından  yapıldı. Daha sonra öğrenciler tarafından günün anlam ve   19 Eylül Gaziler Günü kutlamaları Güre Afrodit Otel’de  gazi ve şehit yakınları onuruna verilen yemek ile devam etti. İlçe Kaymakamımız Ali Sırmalı yaptığı konuşmada: “Kıymetli misafirler 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle düzenlemiş olduğumuz yemeğimize hoş geldiniz.  Bugün vatan için, millet için kutsal saydığımız değerlerimiz için gazilik şerefine nail olan kahramanlarımızı  anma günü.. Bugün “Haydi oğlum git! Ya gazi ol. Ya şehit” diyerek oğlunun alnını öperek son yolculuğuna uğurlayan siz değerli ailelerimizin gurur günü… Bizler vatanın bölünmez bütünlüğünü, Türk Milletinin bağımsızlığını herşeyin üstünde tutarak canlarını feda eden ölümsüz kahramanlarımızın hatıralarını, gururla anılan kahramanlıklarını, bize bırakmış oldukları tüm emanetlerini büyük bir onurla ve gururla sonsuza kadar koruyacağımız ve yaşatacağımıza söz veriyoruz.

 

Sevgili Misafirler; Türk Milleti büyük bir millettir. Türk Devleti büyük bir devlettir. Birlik ve beraberliğimize karşı zaman zaman içten ve dıştan saldırılar olmaktadır. Fakat Türk milleti birlik ve beraberliğinden ödün vermeyerek bu saldırıları bertaraf etmiştir. Terörden umut besleyenler birlik ve beraberliğimiz karşısında her zaman kaybetmeye mahkumdurlar. Kurtuluş Savaşı’nda Milli Mücadelede, 15 Temmuz’da ve terörle mücadelede birçok şehidimiz ve gazimiz var. Vatan için, millet için, kutsal saydığımız değerlerimiz için canlarını feda eden şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi şükranla anıyorum. Bugün ülkemizde ay yıldızlı bayrağımız altında huzur ve güvenle yaşıyor, geleceğe güvenle bakıyorsak bunu şehitlerimize ve gazilerimize borçluyuz. Bu anlamda şehit ve gazilerimizin emaneti olan yurdumuzu korumak ve sonsuza kadar yaşatmak bizlerin ortak amacı olmalıdır. Türk milleti her zaman şehitlerine gazilerine sahip çıkmış onlarla ilgilenmeyi bir kutsal görev olarak görmüştür. Bizlerde Edremit’te kurum ve kuruluşlar olarak şehit aileleri ve gazilerimizin her zaman yanındayız ve olmaya da devam edeceğiz” dedi

Gazi ve şehit yakınları onuruna verilen yemek okunan duanın ardından sona erdi.