KAYMAKAM SIRMALI; “ EDREMİT ‘GELİN KARDEŞ OLALIM’ PROJESİYLE ANTALYA GİBİ BÖLGENİN SERACILIK ÜSSÜ OLACAK”

Antalya Valiliği, Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün  “Gelin Kardeş Olalım Projesi” teklif çağrısına Edremit Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü “Örtü Altı Süs  Bitkisi Yetiştiriciliği” Projesi ile başvurmuş olup; Edremit,  Balıkesir ili genelinde kabul edilen tek projenin sahibi olan Edremit olmuştur. Bu kapsamda ilk kardeşlik buluşması Edremit İlçemizde gerçekleştirildi. 

“Gelin Kardeş Olalım Projesi” kapsamında; Edremit ilçemizdeki tarım potansiyelini geliştirmek, özellikle ilçemize uygun süs bitkileri ve kesme çiçek üretiminde alternatif üretim tekniklerinin öğrenilmesi, bilgi, teknoloji ve deneyim transferlerinin yapılması ve ortak projeler üretilmesi amacıyla 30 Ocak 2019 Çarşamba günü Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı’nın  katılımıyla protokol imza töreni gerçekleştirilmişti. 

Edremit’de alternatif  tarımsal üretimi geliştirerek bölgeye yeni iş imkânları sağlamak amacıyla Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı’nın girişimleriyle geliştirilen Edremit Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB Süs Bitkileri-Seracılık) projesinde tecrübe ve teknoloji paylaşımı yapılması amacıyla yürütülen proje kapsamında Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik heyeti Edremit’te 3 gün boyunca çeşitli ziyaretlerde bulundu. 

Yoğun geçen  teknik ziyaretler kapsamında; Edremit süs bitkileri yetiştiriciliği ve seracılık eğitimi, teknik, teknolojik bilgi paylaşımı, Ticaret Odası toplantı salonunda zeytinde budama ve gençleştirme tekniklerinin teorik sunumuyla başlayarak,  Zeytincilik Üretme İstasyonu Müdürlüğünde;  zeytinde aşılama ve çelikle üretim yöntemlerinin incelenmesi ve zeytin tarlasında uygulamalı budama yapılması şeklinde devam etti. Evren Ertür Zeytinyağı Müzesi ziyareti, Abdullah Efendi Konağı  ziyareti,  Edremit Ticaret Odasında  zeytinyağı tadımı duysal analizi eğitimi gerçekleştirilerek teknik program son buldu. 

Kardeş kurum ve kuruluşlar,  Kardeşlik projesi paydaşları olan,    Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Edremit Ticaret Odası Başkanı Coşkun Salon,  ve Meclis Başkanı Mehmet Hakkı Semerci, Edremit Ticaret Borsası Başkanı Tarkan Denizer  ve  Edremit Ziraat Odası Başkanı Ali Yılmaz Diker’i makamında ziyaret etti

Ziyaretler kapsamında Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı’yı makamında Kaş Tarım ve Orman İlçe Müdürü Gökhan Göktaş ve proje ekibi, Kaş Ziraat Odası Başkanı Ramazan Süer ve üreticiler,  Edremit Tarım İlçe Müdürü ve Ekibi ziyaret etti.  

“Gelin Kardeş Olalım Projesi” kapsamında Antalya’nın tarımda edindiği tecrübe ve bilgi birikiminin Edremit ilçesine aktarılarak ülkemizin  tarımsal potansiyelini arttırmak için bu projenin hayata geçtiğini anlatan Kaymakam Ali Sırmalı; “Bölgemizde önemli bir katma değer sağlayacak ve şuan kuruluş aşamasında olan Edremit Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB Süs Bitkileri-Seracılık) projemizde; seracılık ve süs bitkileri yetiştiriciliği alanında teknik bilgi ve becerilerini arttırmak için bu projeyi hayata geçirdik. Ülkemizde özellikle tarımsal üretimde bir marka haline gelen Antalya, tarımda alternatif üretim teknikleri ve modern teknolojileri kullanarak büyük bir üretim ve pazarlama potansiyeline sahiptir. Antalya ilimizin özellikle tarımsal üretimde edindiği bilgi birikimi ve üretim teknolojisinin ülkemizin diğer illerine ve ilçelerine örnek olması amacıyla Antalya Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından geliştirilen “Gelin Kardeş Olalım Projesi” kapsamında Antalya Kaş ilçesi teknik heyetini ilçemizde ağırlamaktan mutluluk duymaktayız. Antalya-Kaş ilçemizden edinebileceğimiz bilgi, tecrübe ve teknoloji transferinin özellikle ilçemize kazandırmayı planladığımız ve kuruluş aşamasında çok önemli bir yol kat ettiğimiz Edremit Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB Süs Bitkileri-Seracılık) projemize tecrübe ve büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. 3 yıl sürecek projemiz kapsamında iki ilçenin karşılıklı bilgi alışverişi ve ortak çalışmalara dayanan bir ortaklık projesi yürütülecektir. En kısa zamanda Antalya iline gidilerek karşılıklı teknik ziyaretler, çiftçi ve sektör toplantıları ile ortak proje uygulamaları gerçekleştirilecektir. Edremit kısa bir sürede Antalya gibi bölgemizin seracılık üssü haline gelecektir. Bu kapsamda Edremit’in seracılık potansiyelinin gelişmesine katkı sağlamak adına geliştirilen bu projenin hazırlanmasında, sunulup kabul edilmesinde ve uygulanmasında emeği geçen Edremit Tarım ve Orman Müdürümüz Recep Özbudak’a ve proje ekibine bu güzel projeden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum ” dedi. 

Proje kapsamında ziyarette bulunan Kaş İlçe Tarım ve Orman ilçe Müdürü Gökhan Göktaş ve ekibi, Kaş Ziraat Odası Başkanı Ramazan Süer ekibi ve üreticiler,   Edremit Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB Süs Bitkileri-Seracılık) projesini hayata geçirdiği için Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı’yı ve emeği geçenleri tebrik ettiler. Projenin başarıya ulaşması için Antalya  olarak her türlü desteği vereceklerini ifade ettiler. 

 Üç gün boyunca Teknik ziyaretler kapsamında  gerçekleştirilen etkinliklere; Edremit Tarım ve Orman İçe Müdürü Recep Özbudak,  Proje Koordinatörleri  Ziraat Yüksek Mühendisi Bülent Coşar ve Yüksek Ziraat Mühendisi Muzaffer Kaşıkçı katıldı.