KADIN CİNAYETLERİNİ PROTESTO ETMEK İÇİN BASIN AÇIKLAMASI YAPTILAR

Balıkesir’in Edremit ilçesinde kadın cinayetlerine dikkati çekmek amacıyla Körfez Bağımsız Kadın Dayanışması Grubu tarafından basın açıklaması yapıldı.

Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar, kadın cinayetlerini protesto içerikli dövizler taşıyıp slogan attı ve basın açıklaması okudular.

Yapılan basın açıklamasında “Esra, Pınar, Aygül, Emine, küçük Zeynep, küçük Kuzey Efe, yaralanan Zeliha… Şimdi de Işıl. Işıl da 5 gün önce öldürüldü. Daha ömrünün baharında. Katil yine en yakını, yine koca. Körfez, bir kadın cinayetine daha tanık oldu. Işıl için ve tüm kadınlar için kadın cinayetlerini acil önle diyoruz, adalet istiyoruz.” Denildi.

Grup adına yapılan basın açıklamasında yapılan haberler hatırlatılarak “Çok üzgünüz. Bu üzüntümüz olayın haberleştirilmesinde kullanılan dil nedeniyle daha da katmerlendi. Daha evvel yazılırken erkeklerin suçu hafifletilmeye çalışılıyor. “Aileme sürekli küfür ettiği için” diyerek erkeği haklı göstermeye çalışan ve erkeği, şiddeti normalleştiren bu zihniyete karşı çıkıyoruz. Karşı cins kırımını onaylayan bu yaklaşıma dur diyoruz.” denildi. Bir süre oturma eylemi yapan kadınlar daha sonra birlik ve beraberlik için meydanda el ele tutuşarak çember oluşturduktan sonra dağıldılar.