HAVRAN’DA GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI ŞENLİĞİ BAŞLADI

Milli Eğitim Bakanlığı ile Gençlik Spor Bakanlığının işbirliğiyle düzenlenen “Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği” 6.sı yapılan açılış seremonisi ile başladı. Açılışa Kaymakamımız Şeref AYDIN, Havran İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf SÖBÜOĞLU, Havran Gençlik ve Spor Müdürü Apturahman BEŞBAŞ, Kurum Amirleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ard…ından Havran İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf SÖBÜOĞLU salonda bulunanlara hitap ederek şunları söyledi: “Şenliğimizin amacı geleneksel çocuk oyunları oynamayı özendirerek çocukların fiziksel, psikomotor, duygusal, sosyal ve zihinsel gelişimine katkı sağlamak, onları zararlı alışkanlıklardan uzaklaştırmak; ekranla değil akranla büyüyen, oyun ile sosyalleşen ve öğrenen çocuklar yetiştirmektir. Sevgili çocuklar okul saati dışında da okul bahçelerimiz sizi bekliyor. Doyasıya oynayın. Oynarken de birbirinizi sevmeyi ve her canlıya merhamet etmeyi ihmal etmeyin. Unutmayın ki merhamet etmek acımaktan önce acıtmamaktır. Yarışmalara katılan tüm öğrencilerimize ve okullarımıza başarılar diliyor, açılışımıza katılan sayın kaymakamımıza ve misafirlerimize teşekkür ediyorum.”
Ali Çetinkaya İlkokulu 1.sınıf öğrencilerinin gösterisinin ardından Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği açılış karşılaşması Seyitonbaşı İlkokulu ve Kalabak İlkokulları arasında mendil kapmaca yarışmasıyla başladı. Çekişmeli geçen ilk müsabakayı Seyitonbaşı ilkokulu kazandı.
Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği 29 Mart tarihine kadar devam edecek olup yarışmalar 2. sınıflar arasında yağ satarım bal satarım, 3. sınıflar arasında mendil kapmaca ve 4. sınıflar arasında ise kaleli yakan top olacaktır.