GMKA DESTEKLİ MATMER ATÖLYESİ TÖRENLE HİZMETE AÇILDI

Edremit Mesleki Eğitim Merkezinin meslekî eğitimin geliştirilmesi kapsamında GMKA tarafından desteklenen MATMER Atölyesi, düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Açılış törenine Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Edremit İlçe Millî Eğitim Müdürü Yusuf Koç, Edremit Belediye Başkan Vekili Filiz Sırmalıuç, daire ve kurum amirleri ve meslek odaları /sektör temsilcileri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Kurum Müdürü Turan Fırat Algül: “2018 yılı proje teklif çağrısı kapsamında GMKA (Güney Marmara Kalkınma Ajansı) tarafından Meslekî Eğitimin Geliştirilmesi konulu malî destek programı kapsamında, başarılı bulunan 710.000 (yedi yüz on bin TL) bütçeli MATMER (Motorlu Araçlar Teknoloji Merkezi) Kurulumu adlı projemiz ile Meslekî Eğitim Merkezimizde, günümüzün bilimsel ve teknolojik gelişmelerine uygun olarak sektörün ihtiyaçlarını karşılayabilecek meslekî yeterlilik kazanmış bireyler yetiştirmeyi amaçladık ve bu amacımız için bir atölye kurmayı hedefledik. Bugün hazırlıkları tamamlanan atölyemizin açılışını gerçekleştirmenin mutluluk ve heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. MATMER Projesi okul içinde 420 metrekare alana atölye inşaatı ile başlandı; sonrasında, motorlu araçların, egzoz muayene, fren ve amortisör testi, ön düzen ayarı ve lastik tamiratı, motor bakımı ile arıza testi gibi bir otomotiv servisinde bulunması gereken makine ve teçhizatın satın alınıp kurulmasıyla ve kurulum sonrası düzenlenen kurslar ile devam etti. Proje ile ilk etapta 350 kişiye kurs ve eğitim verildi. Lego/robot tasarımları ile de öğrencilerin psikomotor davranışlarının geliştirecek ve hayal gücünü kullanarak yeni modeller çıkarmalarına yardım edecek uygulamalar yapıldı. Edremit Körfezi’nin ihtiyacı olan bu alandaki kalifiye eleman ihtiyacının çözümü için sektörle çalıştay yapıldı, protokoller düzenlendi. Beklentiler doğrultusunda eğitim hedefleri oluşturuldu ve süreç içinde Edremit’te bu alandaki eğitimin kalitesinin artmasının ve çağın gereklerine uygun şekilde eğitim verilmesinin önü açılmış oldu. Döner sermaye onayının alınması ile de araç sahiplerinin atölyeden uygun şartlarda istifade etmelerine imkân verilecek, böylece hizmet üretimi ile de ekonomiye katkı sunulacak.” dedi.

Törende konuşma yapan Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı; “Mesleki Eğitim Merkezimiz, ‘Motorlu Araçlar Teknoloji Merkezi MATMER Kurulumu’ Projesi ile günümüzde bilimsel ve teknolojik gelişmelere uygun sektörün ihtiyaçlarını karşılayabilecek, mesleki yeterliliklerini kazanan bireyler yetiştirmek için okullarına bir atölye kazandırmışlardır. Edremit ilçemize kazandırılan bu atölye ile mesleki eğitimde öğrencilerimizin; ulusal, uluslararası arenada rekabet edebilecek seviyede bilgiyi ve katma değeri yüksek teknolojileri üreten, kullanan ve paylaşan, sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli ara eleman ihtiyacının karşılayan, ülkemizin gelişmesi ve ilerlemesine öncülük eden bireyler olarak yetişmesini de sağlamış olacağız. Bu kapsamda projemizi hazırlayan Mesleki Eğitim Merkezimize, projemizi başarılı bularak destekleyen Güney Marmara Kalkınma Ajansına teşekkürlerimi sunuyorum. Bundan sonra da ilçemize katma değer sağlayacak yeni projeler hazırlayarak sunmaya devam edeceğiz. ” dedi.

Atölyenin hazırlık aşamalarının anlatıldığı slayt gösterisiyle devam eden törende başarı plaketleri verildi ve ardından protokol tarafından açılış kurdelesi kesildi. Atölye bölümleri tanıtılırken öğrenciler örnek uygulamalar yaptılar ve tören ikramlarla son buldu.