EDREMİT’TE ‘TRAFİKTE YAYA ÖNCELİĞİ’ BİLİNCİ OLUŞTURULACAK

İçişleri Bakanlığı tarafından “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edilmiş ve 06 Şubat 2019 Çarşamba günü 12:00-13:30 saatleri arasında tüm illerimizde eş zamanlı olarak Devletin tüm unsurları ile farkındalık eyleminde olduğunu göstermek amacıyla Edremit ilçesinde de Edremit Kaymakamlığı öncülüğünde etkinlik gerçekleştirildi. 

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74’üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle “sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken YAVAŞLAMAK, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan YAYALARA DURARAK ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar” hükmü getirilmiştir. 

Trafik kazalarında her yıl yaklaşık 1700 yayayı kaybettiğimiz düşünüldüğünde mevzuatta getirilen bu yeni düzenlemenin geniş kitlelere duyurulması, bu konuya ilişkin farkındalığın arttırılarak tüm sürücülere bu davranışın kazandırılması çok önemli bir hale gelmektedir. 

Bu amaçla İçişleri Bakanlığımız tarafından “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın sloganıyla 2019 yılı “yaya öncelikli trafik yılı” ilan edilmiş ve ülke genelinde farkındalık faaliyetleri yapılması için yıl boyu devam edecek bir kampanya yapılması kararlaştırılmıştır. Yıl boyunca yapılacak kampanya faaliyetlerinin başlatılması ve etkin bir farkındalık sağlanması için 06 Şubat 2019 Çarşamba günü 12:00-13:30 saatleri arasında tüm illerimizde eş zamanlı olduğu gibi Edremit ilçemizde de çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. 

Bu kapsamda Edremit’te “Trafikte Yaya Önceliği Bilincinin Oluşturulması” çerçevesinde Edremit Kaymakamlığı öncülüğünde  “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 06 Şubat 2019 Çarşamba günü, saat 12.00’de Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde farkındalık etkinliği gerçekleştirildi. 

Etkinliğe; Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Cumhuriyet Başsavcısı Çetin Güzel, İlçe Emniyet Müdürü Zafer Sönmez, İlçe Jandarma Komutanı Özkan Kavak, kurum amirleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, öğrenciler, öğretmenler ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Etkinlik çerçevesinde yaya trafiğinin yoğun olduğu yerler başta olmak üzere emniyet ve jandarma personelinin yarısı görev aldı. 

Edremit’te düzenlenen “Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın” sloganıyla, gerçekleştirilen etkinlik çerçevesinde; yaya geçitlerinin kullanılmasının teşvik edilmesi ve sürücüler tarafından fark edilmesi, buralarda yayaların geçiş üstünlüğünün vurgulanması amaçlanıyor. Bu kapsamda; okullarda konu ile ilgili programlar düzenlenmesi, vatandaşlara broşürler dağıtılması, “Yaya Öncelikli Trafik” kapsamında hazırlanan afiş ve dövüzlerin tüm ilçe merkezlerindeki kamu kurum ile kuruluşlarına asılması sağlandı. 

Karayolları Trafik Kanunun 74. maddesine göre; “Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar. Bu madde hükümlerine uymayan sürücüler 488 Türk Lirası idari para cezası ile cezalandırılırlar” ibaresi bulunmaktadır.

Konu ile ilgili açıklama yapan Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı; Bakanlığımız öncülüğünde yürütülen bu çalışma “Trafikte Yaya Önceliği Bilincinin Oluşturulması” anlamında büyük önem taşımaktadır. Bu konuda Edremit ilçemizde bütün kurumlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve vatandaşlarımız olarak bu duyarlılığam sahip çıkıyoruz. Bizler de bu konuda özellikle okul ve yaya geçitlerinde yatay ve dikey işaretleme eksikliklerinin giderilmesi, en kısa sürede yatay ve dikey işaretlemelerin tamamlanması, yaya ve okul geçitlerinde araçların hızlarını azaltmaya yönelik fiziki tedbirler alınması hususunda gereğini yapacağız. 

Bugün burada  İçişleri Bakanlığımızın başlattığı bu kampanya doğrultusunda, tüm kurum temsilcilerimiz, emniyet ve jandama personelimiz ile birlikte görev aldık. Edremit’te tüm vatandaşlarımızla birlikte “Trafikte Yaya Önceliği Bilincinin Oluşturulması” anlamında farkındalık etkinliği gerçekleştirdik. Bugün gerçekleştirdiğimiz etkinlikler kapsamında vatandaşlarımızdan çok ilgi ve destek gördük. Ayrıca Bugün okullarımızda konu ile ilgili programlar düzenlenmeye, öğrencilerimize yönelik duyarlılık artırıcı farklı etkinlikler yapılmaya devam ediyor. Konu ile ilgili öğrencilerimizi bilinçlendirme çalışmlarımız devam edecektir. 

                İlçemizdeki bütün kurum ve kuruluşlarımız,  Bakanlığımızın başlattığı “Trafikte Yaya Önceliği Bilincinin Oluşturulması” kampanyasının yanındadır, yanında olmaya da devam edecektir. Trafikte can ve mal güvenliğimiz için bilinçlendirme faaliyetleri bundan sonrada devam edecektir. Bu nednele bu kampanyayı başlatan İçişleri Bakanlığımıza ve destekleyen bütüm kurumlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.