EDREMİT’TE ‘TEZHİP SANATI’ SERGİSİ AÇILDI

Öğrenilmesi uzun zaman alan ve Osmanlı döneminden günümüze kakar gelen ender sanat dallarından bir tanesi olan ‘Tezhip Sanatı’nın önemli ustalarından Kifayet Telli, Edremit Sıdıka Erke Etnografya Müzesi’nde kişisel tezhip sergisi açtı.

Edremit Belediye Başkan Yardımcısı Metin Tunçer ve çok sayıda sanatseverin katıldığı açılış töreninin ardından sergi gezildi. Topkapı Sarayı’nda öğrendiği tezhip sanatını uygulayarak ortaya çıkarttığı nadide eserlerini ilçe halkının beğenisine sunan emekli öğretmen Kifayet Telli, davetlilere çalışmalarıyla alakalı bilgiler verdi.

Bazı çalışmaların 4-5 yıl gibi bir zaman içerisinde tamamlandığını söyleyen Telli, duygu ve düşüncelerini anlattı. Kifayet Telli, “Ben bu sanata emekli olduktan sonra başladım. 45 yaşımda da ilk özel çalışmalarımı ortaya çıkarttım. Topkapı Sarayı’ndaki kursa gidebilmek için özel bir sınava girdim ve kurs aldım. Benim dönemimde 72 araştırmacı arkadaşım vardı. Onlarla birlikte Türk Sanatları ile İslam sanatları üzerine araştırmalar yaptık. Yaptığımız araştırmalar neticesinde kullanılan eserlerle ilgili kitaplar hazırlandı. Ahşap ve tezhip üzerine olanlar ayrıldı. Orada aldığı kurslarda insanlar, herhangi bir şey değil, çok iyi bir şey ortaya çıkartmayı öğreniyor. Ben de elimden geleni yaptım. İnşallah beğenilmiş bir sergidir bu. Ancak benden bu kadar. Gençlere de tavsiyem, mutlaka sanat ile uğraşsınlar. Yaşlılara da tavsiyem, herkesin yapabileceği bir sanat vardır. Uğraşabileceği bir iş vardır herkesin. İnsanlar ne olursa olsun, boş durmadan çalışmalı, araştırmalı. Yaprak olur, toprak olur, sanat olur fark etmez. Ama buna Allah’ın ipine sarılmak diyoruz. Bu düşüncelerim, bir öğretmen olarak inşallah bir ortama yayılır ve insanların gelişmelerine katkıda bulunur” dedi.

Edremit Belediye Başkan Yardımcısı Metin Tunçer, “Bu sergi, ilçemizde yer bulan ender sergilerden bir tanesi. Tezhip sanatı, uygulanabilirliği açısından ülkemizdeki sanatçıların çok yoğun olduğu bir sanat değil. Bu anlamda, Edremit gibi bir yerde belediyemiz olarak bu tür sanatçıların yanında olmayı bir borç biliyoruz. Değerli öğretmenimiz, bu sanata kendisini adayan bir meslektaşım olarak, bugüne kadar yaptığı sanat eserlerini ilçemizde sergiliyor. Bundan dolayı mutluyuz. Bölgemiz özellikle sanatsal anlamda pek çok insanın yerleştiği bir bölge konumunu aldı. Fakat buraya yerleşen insanlarımız, bir emekli mantığı ile değil, heyecanlarını yitirmeden, yetenekleri doğrultusunda sanatlarını icra ediyorlar. Hem sanatlarını tanıtıyor, hem de ilçemizi tanıtıyorlar. Büyük fedakarlıklar gösteriyorlar. Biz de Edremit Belediyesi olarak bu tür fedakarlıklara duyarsız kalmıyoruz. Ayrıca duyarlılık oluşturmak adına, her türlü sanat için bütün imkanlarımızı seferber ediyoruz ve destekliyoruz. Unutulmaya yüz tutmuş, uygulanması güç, öğretilmesi zor olduğu bu tür sanatları burada sergilemek bizim için bir onurdur. Bu onara yaşatan Kifayet hanımı kutluyoruz. Tüm sanatçıları ilçemize davet ediyor, saygılar sunuyoruz” şeklinde konuştu.