EDREMİT’TE “SÜS BİTKİLERİ” ÜLKE EKONOMİSİNE 120 MİLYON LİRA KAZANDIRACAK

Gelecek yıl üretime başlaması planlanan ve Türkiye ekonomisine yılda yaklaşık 120 milyon lira katkı sağlaması beklenen Edremit Tarıma Dayalı (Süs Bitkileri-Seracılık) İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışmalar sürüyor.

Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı ile birlikte örnek bir süs bitkileri işletmesini gezen AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, “Proje gerçekleştiğinde bu birlik ve beraberliğin bir ürünü olarak önümüzdeki dönemde hem şehrimize hem bölgemize hem de ülkemize çok ciddi katma değeri hep birlikte sağlamış olacağız” dedi.

Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, Edremit ilçesinde çalışmaları hızla devam eden Süs Bitkileri Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı’dan bilgi aldı.

Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Edremit Kaymakamlığı, Edremit Belediyesi, Edremit Ticaret Odası, Edremit Ticaret Borsası, Edremit Ziraat Odası ve Edremit tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortaklığında başlatılan proje kapsamında ilk etapta 750 dönümlük arazi üzerinde kurulacak Süs Bitkileri Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde 30 sera kurulacak. Yaklaşık 1500 kişiye istihdam sağlayacak ve Türkiye ekonomisine 120 milyon lira katkı verecek sanayi bölgesinde üretilecek süs bitkileri, yurt içi ve yurt dışında pazarlanacak.

Edremit’te kurulma çalışmaları devam eden tarıma dayalı sanayi bölgesinde incelemelerde bulunan AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, gazetecilere yaptığı açıklamada; “Tarıma dayalı sanayi bölgesinde gelecek yıl üretime geçileceğini anlatarak; gençlerimize yeni iş imkanları sağlamış olacağız. Bölgenin kalkınması ve gelişmesi için bizler için çok önemli bir aşamayı geçmiş olacağız. Burada başta Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı olmak üzere birçok kişinin emeği var. Bu tip çalışmalar kolay olmuyor. Birlik ve beraberlik içinde bu çalışmalar yapılabilir. Valimiz de bize bu konuda yardımcı oldu, önümüzü açtı, ekonomik katkı sağladı. Tarım Bakanlığımız aynı şekilde projeyi destekliyor. İnşallah bu proje gerçekleştiğinde bu birlik ve beraberliğin bir ürünü olarak önümüzdeki dönemde hem şehrimize hem bölgemize hem de ülkemize çok ciddi katma değeri hep birlikte sağlamış olacağız.” dedi.

“HEDEFİMİZ; 2020 YILINDA KESME ÇİÇEK VE SAKSILI ÇİÇEK ÜRETİMİNE GEÇMEK”

Edremit TDİOSB (süs bitkileri-seracılık) çalışmalarını yakından takip ettiklerini belirten Kaymakam Ali Sırmalı; “Edremit Ülkemizdeki diğer bölgelere örnek olacak şekilde, modern seralarla donatılmış Süs Bitkileri-Seracılık OSB Bölgesi kurulması çalışmalarını hızlandırdık. Süs Bitkileri-Seracılık Organize Sanayi Bölgesi kurulduğunda, süs bitkileri üreticilerine ve müteşebbislere, özellikle de bölgemiz halkına büyük ekonomik getiri ve istihdam sağlayacaktır” dedi.

Edremit Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin bir önce hayata geçmesi için  yönetim kurulu olarak sık sık toplantılar düzenlediklerini belirten Kaymakam Ali Sırmalı; “İlçemiz ve bölgemiz için çok önemli gördüğümüz Edremit Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde kısa süre önce kuruluş protokolü onaylandı. Resmi sicil numarası alarak tüzel kişilik kazanan ve İlçemize büyük bir katma değer sağlayacağına inanarak hayata geçirdiğimiz projemizin tüm aşamalarını yönetim kurulu üyeleri olarak yakından takip etmekteyiz.

Bu bağlamda bu projemizin tüm süreçleri ile yakından ilgilenen Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey’e teşekkürlerimi sunuyorum.

Bundan sonraki süreçte hızlı bir şekilde arazinin satın alınması, altyapı-üstyapı projelerinin hazırlanması ile ilgili iş ve işlemlerimizi tamamlayacağız. Hedefimiz; 2020 yılında kesme çiçek ve saksılı çiçek üretimine geçmektir.” dedi.