EDREMİT TARIMA DAYALI OSB GENEL YERLEŞİM PLANI DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Edremit’te alternatif tarımsal üretimi geliştirerek bölgeye yeni iş imkanları sağlamak amacıyla geliştirilen ve bugüne kadar hızla yol kat edilen “Edremit Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (Süs Bitkileri-Sera)  projesi kapsamında tamamlanan genel yerleşim planı değerlendirme toplantısı Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı başkanlığında ilgili kurum ve kuruluşların yetkililerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Balıkesir Valiliği, Edremit Kaymakamlığı Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Edremit Belediyesi, Edremit Ticaret Odası, Edremit Ticaret Borsası, Edremit Ziraat Odası ve Edremit Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortaklığıyla yürütülen ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 19 sicil numarası ile tescil edilerek tüzel kişilik kazanan Edremit Tarıma Dayalı (Süs Bitkileri-Seracılık) İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB) Bölgesi kurulması çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.  

Edremit Tarıma Dayalı OSB Vaziyet Planı ve Üst Modül Çalışmaları Tamamlandı

Bu kapsamda; TDİOSB alanına ait Üst Yapı Modül Projeleri, Genel Yerleşim Planları, vaziyet planları, Renderler ve ana proje tasarımı üzerinde değerIendirme toplantısı yapıldı.

TDİSOB değerlendirme toplantısına; Kaymakam Ali Sırmalı, Belediye Başkanı Yrd. Ahmet Elman, Edremit Ticaret Odası Başkanı Çoşkun Salon, Edremit Ziraat Odası Başkanı Ali Yılmaz Diker, Proje danışmanı Fatih Üçgün, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden Zir. Yük. Müh. Bülent Coşar, Zir. Müh. Muzaffer Kaşıkçı katıldı.

Projenin 1500 kişiye istihdam, 4 milyon adet zeytin fidanı üretimi, 10 milyon adet saksılı fidan üretimi, 50 milyon adet mevsimlik çiçek üretimi ve ilçe ekonomisine en az 120.000.000 TL katkı sağlamasını hedefledik, diyen Kaymakam Sırmalı; OSB kurulması sürecinin sağlıklı ve planladıkları gibi ilerlediğini belirtti.  

Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı; “İlçemizin lokomotif sektörlerinden olan tarım sektörünün geliştirilmesi, ürün çeşitliliğinin artması ve ekonomik olarak insanımızın bu sektörden doğrudan fayda sağlar hale gelebilmesi için girişimlerimizle geliştirdiğimiz Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TDİSOB Seracılık-Süs Bitkisi) projemizde önemli bir aşamayı daha geçmiş bulunuyoruz. Önümüzdeki süreç içerisinde OSB alanının satın alınması sağlanarak, yatırım programına alınması için Cumhurbaşkanlığı Strateji Geliştirme Daire Başkanlığına sunulacak projemiz hedefimiz; 2020 yılında kesme çiçek ve saksılı çiçek üretimine geçerek süs bitkisi üretimine geçmek.

Edremit’in ve insanlarımızın geleceği için son derece önemli olan ve bölgeye çok büyük ekonomik getirisi olacak projemizin bu aşamaya gelmesinde  Projemizde müteşebbis olarak yer alan ve projemize destek veren kurumlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.