DSP’DE ADAYLIKLAR İÇİN PARA PAZARLIĞI MI YAPILDI?

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka ile birlikte DSP Genel Başkanı Önder Aksakal ile görüşen Mesut Ergin, Aksakal’ın “Bütün CHP’lileri çağırıyor değiliz, Saka ve Ergin’i reddettik” şeklindeki açıklamasının ardından Ayvalık’a dönen Mesut Ergin, ilçe girişinde kendisini karşılayan kalabalık bir vatandaş topluluğuna seslenerek, CHP’den ayrıldıktan sonra DSP’den belediye başkanlığına aday olabilmesi için DSP Genel Başkanı Aksakal’ın kendisinden ve Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’dan astronomik oranda partiye bağış bedeli istediğini savundu.
Ayvalık eski Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen, Ayvalık Belediye Meclisi Üyeleri; Merih Arslan, Ufuk Ova, 2 gün önce İyi Parti İlçe Başkanlığı’ndan istifa eden Mehmet Amaç ve istifa eden 19 kişilik yönetim kurulu üyelerinin de, Ergin’i sevgi gösterileriyle karşılayan kalabalık topluluğun arasında bulunduğu gözlendi.
Halk İttifakı olarak oluşturulan ve kendisini karşılayan kalabalığa seslenen Mesut Ergin, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’ın belediye başkanlık adaylığı karşılığında Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka ve kendisinden astronomik rakamlar talep ettiğini söyledi.
Kendisinin DSP Genel Başkanı ile sadece 3 dakikalık bir görüşme yaptığını kaydeden Ergin, “Yaşananları az çok biliyorsunuz. Biz, Kamil Saka ile birlikte CHP’de aday adaylığı süreci yaşadık. Bir şekilde bunlar atlatıldı. Sizlerden gelen yoğun istekler üzerine; günlerce, gecelerce oturup ne yapacağımı düşündüm. Ama konu Ayvalık olunca yapacak bir şey yoktu. Mesela Ayvalık olunca sözün bittiği yerde oluyoruz. İnanın bu güne kadar hep doğru bildiklerimin üzerine gittim ve hiçbir zaman kirli pazarlıkların içerisinde olmadım. Hele hele konu Ayvalık olunca bunu asla yapmadım.” dedi.
CHP’den DSP’ye geçiş sürecinin anlatan Mesut Ergin, “Geçtiğimiz Perşembe ya da Cuma günüydü. Bana, ‘Adaylık başvurunuz hayırlı uğurlu olsun. Buyurun Ankara’ya denildi. Kamil Saka ‘ya da aynısı denilmiş. Biz Ankara’da buluştuk Kamil bey ile sırayla görüşmeye alındık. Benim görüşmem herhalde 3 dakika falan sürdü. Konu paraya döndüğü zaman teşekkür ettim. Hiçbir pazarlığa girmeden, ‘Benim sizinle işim olmaz. Fazla konuşulacak bir şey yok’ dedim ve dışarıya çıktım.” İfadelerini kullandı.
DSP Genel Başkanı Önder Aksakal ile yaptığı görüşmede, belediye başkanlık adaylığı için kendisinden partiye bağış adıyla talep edilen paranın astronomik rakamlar olduğunu savunan Mesut Ergin, muhabirimizin yönelttiği, ‘Bundan sonraki süreç nasıl olacak? Sorusuna ise; “Süreç çok az. Düşüneceğiz, taşınacağız” dedi. Mesut Ergin’in bu sözleri kalabalık topluluk tarafından, ‘Devam edeceksin. Sonuna kadar arkandayız. Dik dur eğilme, Ayvalık seninle’ sloganlarıyla kesildi.