EDREMİT’TE ROBOTİK VE KODLAMA ATÖLYESİ DÜZENLENEN TÖRENLE ÖĞRENCİLERİN HİZMETİNE AÇILDI

Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Belediye Başkanı Kamil Saka, Edremit İlçe Millî Eğitim Müdürü Yusuf Koç ve Şube Müdürü Hasan Delibey, Edremit İlçe Millî Eğitim Müdürlüğünün ek binasında hazırlıkları tamamlanan Robotik ve Kodlama Atölyesinin açılış törenine katılarak robotik ve kodlama eğitiminin verileceği atölyenin açılışını gerçekleştirdiler.

Öğrencileri bilgisayar kullanım becerileriyle donatıp, teknolojiyi yakından takip eden çocuklara kodlamayı öğreterek yeni uygulamalar üretebilen bir nesil yetiştirmeyi amaçlayan kodlama eğitimleri, kursiyerlerin ve görev alacak öğretmenlerin belirlenmesiyle birlikte iki hafta içinde yeni Robotik ve Kodlama Atölyesinde başlayacak. Atölyede ilkokul öğrencileri için algoritma, blockly, games ve scrath; ortaokul öğrencileri için mbot ve scratch; lise öğrencileri için ise arduino eğitimleri verilecek. Okullarında BT laboratuvarı ve BT öğretmeni bulunmayan öğrencilerin de bu eğitimi almasına, tüm hazırlıkları tamamlanan tam teşekküllü yeni robotik ve kodlama atölyesi ile imkân sağlanmış olacak. Edremit ilçesindeki yeni atölyede ve 35 temel eğitim, ortaöğretim kurumunda devam eden BENGİ-EDROBOTİK Projesi çalışmalarının ürünleri, eğitim – öğretim yılının sonunda Edremit’te düzenlenecek eğitim fuarında sergilenecek.

Açılış töreninde konuşma yapan Edremit Kaymakamı Sırmalı “Bizleri geleceğe taşıyacak öğrencilerimizin, kendilerini geliştirebilmeleri,  büyük keşifler ve çalışmalar yapabilmeleri amacıyla ilçemizde Robotik ve Kodlama Atölyesinin kazandırılması büyük önem taşımaktadır. Bizi 21. yüzyıla taşıyacak olan öğrencilerimiz buralarda yetişecek. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Robotik ve Kodlama Atölyesinin ilçemize kazandırılmasında emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Edremit ilçemize hayırlı olsun.” dedi.

Edremit İlçe Millî Eğitim Müdürü Koç: “İlçe merkezinde ve müdürlüğümüzün yakınında, okullardan bağımsız, kolay ulaşılabilir, korunaklı, bakımlı bir robotik kodlama atölyesini öğrencilerimiz için hazır hale getirdik. Atölyenin duvarları öğrencilerin ilgisini çekecek şekilde dekore edildi. Her derste 10 öğrencimizin eğitim görebilmesi için yeterli bilgisayar ve tablet, robot setleri ve 3 boyutlu yazıcı temin ettik. Halk Eğitim Merkezimiz tarafından eğitim verecek olan öğretmenlerimiz belirlendikten sonra, kurslarımız başlayacak. Bugünün küçükleri, yarının büyükleri olan öğrencilerimizi şu anda var olmayan teknolojileri kullanarak henüz farkında olmadığımız problemleri çözmek üzere, var olmayan meslekler için hazırlamak adına müdürlüğümüzce EDROBOTİK projesi hazırlandı. Öğretmenlerimizin görüş ve önerileri alınarak projenin yol haritası çizildi. Proje kapsamında görev alan tüm öğretmenlere eğitimler verildi. Müdürlüğümüzce hazırlanan iki yıldır devam eden EDROBOTİK projesi ile okullarımızın bilişim sınıflarında öğrencilerimizin robotik, kodlama, 3b tasarım ve proje geliştirme konularında kendilerini geliştirmelerini teorik bilgiyi pratiğe dönüştürebilmelerini, gerçek yaşam sorunlarına çözüm arayabilmelerini, çalışmanın ve üretmenin hazzını yaşamalarını sağlamaya çalışıyoruz. Öğrencilerin gözlerine bakıp hayaller kurmak ve geleceğe ucundan bucağından bir fayda sağlayabilme ihti­mali, bizim en büyük motivasyonumuz. Atölyemizin robotik ve programlama konularında öğrencilerimize çok katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Onların da öğrendiklerini topluma faydalı bir biçimde kullanacağına, bilgiyi paylaşmaya ve öğ­renmeye devam edeceğine canı gönülden inanıyoruz. Bugün itibariyle hizmete açtığımız tam donanımlı örnek kodlama atölyemiz tüm öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve ilçemize hayırlı olsun.” dedi.