“ÇOCUK İHMAL VE İSTİSMARI İLE MADDE  BAĞIMLILIĞININ ADLİ BOYUTU’’ SEMİNERi DÜZENLENDİ

Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda;  “Çocuk İhmal ve İstismarı ve Madde Bağımlılığının Adli Boyutu’’ konulu bir seminer programı düzenlendi.

Edremit Cumhuriyet Başsavcısı Çetin Güzel, programın başında bir konuşma yaparak; “Dünyada her yıl 1,6 milyon çocuğun fiziksel, cinsel ve duygusal istismarın ya da ihmalin kurbanı olduğu, binden fazla çocuğun da bu nedenlerden dolayı öldüğü tahmin ediliyor. Aile için çocuk ihmal ve istismarını önlemede en önemli araç eğitimdir. Özellikle şiddetin yoğun göründüğü aile yapılarında çocuk ihmal ve istismarına daha sık rastlanmaktadır. Okullarda yaşanan ihmal ve istismar ile kazalar mutlaka adli makamlara bildirilmelidir.” dedi.

Ayrıca, rehber öğretmenlerinin yaşanan olayı tutanak ile tespit edip okul yöneticilerini bilgilendirmeleri gerektiği ve okul yöneticilerinin de yetkili mercileri bilgilendirerek, yasal işlemlerin başlatılmasının altını çizen Cumhuriyet Başsavcısı Çetin Güzel, rehber öğretmenlere “Çocuk İhmal ve İstismarı ve Madde Bağımlılığının Adli Boyutu’’ ile ilgili seminer programının sunumunu gerçekleştirdi.

Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Koç, “Toplumun, ailelerin ve bireylerin bu konuda eğitilmeleri şiddet ve istismarı olağan olarak görmekten vazgeçmeleri ve önlenmeleri için hayati önem taşımaktadır. Bu konuda rehber öğretmenlerimize sağladığı katkılardan dolayı Cumhuriyet Başsavcımız Çetin Güzel’e teşekkür ediyorum diyerek, plaket takdiminde bulundu.”dedi

Programa; Edremit Cumhuriyet Başsavcısı Çetin Güzel, Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Koç, Edremit Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Erdoğan Aslantaş İle İlçede görev yapan rehber öğretmenler katıldı.