CHP’DEN ANLAMLI 8 MART ETKİNLİĞİ

CHP Edremit İlçe Kadın kolları başkanı Nerman Çelik ve üyeleri 8 Mart Dünya Emekçi kadınlar gününde anlamlı bir etkinliğe imza attı.

Altınkum’daki Orient Düğün salonunda gerçekleştirilen etkinliğe CHP’li ve diğer Sivil toplum kuruluşları üyeleri yoğun ilgi gösterildi.

CHP Edremit ilçe Başkanı Tayfun Gerkuş’un Ankara’daki Tüzük Kurultayı nedeni ile etkinliğe, CHP Balıkesir İl Yönetim Kurulu Üyesi Tümdeniz Çelebi, CHP Edremit İlçe Yönetim kurulu Üyeleri, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka ve Belediye Meclis üyeleri, bazı Sivil Toplum Kuruluşu başkan ve yöneticileri ve çok sayıda partili katıldı.

CHP Edremit İlçe Kadın Kolları başkanlığınca düzenlenen katılamadığı ve sunuculuğunu Jale Kılıç’ın yaptığı etkilik Saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı. Edremit Kadın Kolları Başkanı Nerman Çelik, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, CHP Balıkesir İl Kadın Kolları yönetim kurulu üyesi Gülay Odabaş günün anlamına yönelik birer konuşma yaptılar.

Dünyada ve Türkiye’de kadın mücadelesinde önemli isimlerinden Özcecan Aslan’dan, Atatürk’ün annesi Zünbeyde Hanım’a kadar on bir kadın belli bir mizansenle sembolik olarak tanıtıldı. Duygusal anların yaşandığı gösteride, Zübeyde hanımın anlatıldığı bölümde duygu boşalması yaşanarak duygular göz yaşına döndü.

Kadınlar adına hazırlanan manifestoyu Birsen Yıldır okudu. Manifestoda; “Kadın dayanışmasının sağlanması, örgütlü birlikteliğin oluşturulması ve mücadelenin örgüsünü var etmek için diyoruz ki; Ülkemizi kuşatan bu karanlık süreçte her türlü baskıya, yasaklara ve OHAL’E karşı kadınlar yaşam hakları için, gelecekleri için mücadelelerinde yeni bir yol açılmalıdır. Kadınlarımız ülkemizde hak, hukuk, adaleti yeniden inşa etmek için birlikte cesaretle mücadele etmelidirler. Bizleri özel alanlarımıza sıkıştırmak isteyen gerici politikalara karşı Laik, eşitlik ve özgürlük mücadelesi vererek kamusal alanlarımızı yeniden kazanmalıyız. Gericilikle beslenen egemen erkek şiddetine karşı mücadeleyi birlikte yükseltmeliyiz. Kız çocuklarımıza yönelik erken yaşta evliliklerin ve istismarlarının önünü açan politikalara karşı isyanını kadınlar tüm KADIN örgütleri ile haklı zeminde çoğaltmalıdırlar. Eğitimde cinsiyetçi ayrıştırıcı yaklaşıma karşı bilimsel, laik ve parasız eğitimde ısrarcı olmalıyız. Sağlıkta hizmeti kadına erişilemez kılan gerici anlayışla mücadele edilmelidir. Yerel yönetimlerde kadınlara yönelik pozitif ayrımcılığın desteklenmesi, bu bağlamda kadın dostu kentler ve yaşam alanları oluşturulmalıdır. Yaşadığımız kentlerde çevreye duyarlı, ekolojik dengeyi bozan her türlü girişime karşı dayanışma kültürünü geliştirerek mücadele etmeliyiz. Ruhsal dünyamızı zenginleştirilen, bedensel becerilerimizi arttıran her türlü sanatsal çalışmalar için ortak alanlarımızı çoğaltmalıyız. Yaşadığımız kentlerde kırsalda yaşayan kadınlarımızla zaman zaman bir araya gelip sorunlarımızı tartışacağımız serbest kürsüler oluşturup çözüm için mücadele etmenin birlikteliğini oluşturmalıyız. Sağlıklı bir yaşam için sportif faaliyetleri rahatça yapacağımız alanların oluşturulması için önlemler geliştirilip yerel yönetimlerden destek istemeliyiz. Doğa, çevre, hayvan haklarının korunması ve iyileştirilmesi için sivil toplum örgütleri ile ortak çalışmalar yapılmalıdır.”ifadeleri kullanıldı.