BURHANİYE’DE 19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

19 Eylül Gaziler Günü tüm yurtta olduğu gibi Burhaniye’de büyük bir gurur ve coşku ile kutlandı. 19 Eylül 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Mustafa Kemal Atatürk’e “Mareşallik” rütbesi ile “Gazilik” unvanının verildiği tarih olan gaziler günü Cumhuriyet Meydanında yapılan törenle kutlandı. Törende Kaymakamlık çelengi Kaymakamımız Hüseyin ÖNER tarafından, Garnizon Komutanlığı çelengi Topçu Yüzbaşı Ümit GÖKÇE tarafından ve Belediye Başkanlığı çelengi Belediye Başkan Vekili Mehmet ÇAKIR tarafından sunuldu.

 Takiben Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK  ve ebediyete intikal eden gazilerimizin manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal marşımızın ardından Türkiye Muharip Gaziler Derneği Balıkesir Şubesi Temsilcisi Kıbrıs Gazisi Nurettin ÇINAR ve Anasınıfı Öğretmeni Fatma BAYSAL günün önemini belirten birer konuşma yaptılar. Öğrenciler tarafından Gaziler Günü temalı şiirler okundu. Cumhuriyet Meydanında program Burhaniye Belediyesi Gençlik Merkezi Halk Oyunları Ekibinin ilgiyle izlenen gösterisi ile son buldu.

Düzenlenen programa Kaymakam Hüseyin ÖNER, Garnizon Komutan Vekili Topçu Yüzbaşı Ümit GÖKÇE, Belediye Başkan Vekili Mehmet ÇAKIR, Cumhuriyet Başsavcısı Zafer BİRİNCİ, Burhaniye Uygulamalı Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Yusuf AYMANKUY, ilçe protokol üyeleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, gazilerimiz, şehitlerimizin yakınları ve vatandaşlar katıldı.