BAŞKAN SAKA’DAN 9 EYLÜL KURTULUŞ MESAJI

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, ilçenin düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yıldönümü nedeniyle mesaj yayınladı.

Edremit’in düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, kurtuluşun önceki yıllarda olduğu gibi halkla birlikte coşku içerisinde kutlanabilmesi için program hazırladıklarını ifade etti. Edremit’in 797 gün işgal altında kaldıktan sonra 9 Eylül 1922’de düşmanın kovulması ile özgürlüğüne kavuştuğunu ifade eden Başkan Saka, şu mesajı verdi:

“Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, Edremit’in tarihinde önemli bir yeri bulunan Kuva-yi Milliye kahramanı Kaymakam Şehit Hamdibey ve tüm şehitleri andığı mesajında şöyle dedi; “Edremit 797 gün işgal altında kaldıktan sonra Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde başlatılan milli mücadelede Kaymakam Şehit Hamdibey ve vatanseverlerin mücadelesi sonucu 9 Eylül 1922 tarihinde düşman işgalinden kurtularak özgürlüğüne kavuşmuştur.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki kahraman ordumuzun, 96 yıl önce bugün vatan topraklarından düşmanı tamamen temizleyerek elde ettiği zaferle ulusumuzun bağımsızlığını tüm dünyaya duyurmuş, Anadolu coğrafyasında laik, demokratik ve çağdaş bir Cumhuriyet’in kurulmasını sağlayacak olan süreci başlatmıştır.

9 Eylül tarihimizde sadece Edremit’imiz ile İzmir’in kurtuluşu değil, vatan topraklarının düşmandan tamamen kurtulduğu gündür. Atalarımızın, hiçbir etnik ya da dinsel ayrım olmadan, tek vücut halinde gözlerini bile kırpmadan ölüme koştukları destansı bir savaşın ardından kurulan cumhuriyetimizi, çağdaş ve laik bir hukuk düzeni içinde sonsuza dek yaşatmak hepimizin birinci görevi olmak zorundadır. Ulusal bağımsızlığımızı sonsuza dek yaşatmanın şartı, çağdaşlık yolunda Atatürk Devrimleri’nin ışığında, azimle ilerlemekten geçmektedir. Bize bu günü armağan eden, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile haklılığının verdiği inançla gözünü kırpmadan canını veren aziz şehitlerimize olan borcumuzu ödemek için, onların yurdumuz üzerinde gözü olan emperyalist güçlere verdiği dersi aklımızdan hiç çıkarmamalıyız.

Edremit’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıldönümünü kutlamanın mutluluk ve gururunu yaşarken diğer yandan FETÖ gibi,  PKK gibi ülkemizin birlik ve bütünlüğüne kasteden tüm hain şer odaklarını bir kez daha lanetliyorum.

Milletimizin birlik ve beraberliği tüm hesapları bozacak ve hainleri mutlaka yenecektir.

Bize bu güzel yurdu kazandıran başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük  Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, bu uğurda canını veren değerli Kaymakamımız Şehit Hamdi Bey’i ve aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyor, bütün hemşerilerimin Kurtuluş Günü’nü kutluyorum”