BAŞKAN RAHMİ GENÇER, AYVALIK’I GURURLANDIRDI

 

Gezici Araştırma Merkezi, 2016’da Türkiye’nin en başarılı büyükşehir belediye başkanlarını ve ilçe belediye başkanlarını araştırdı. Araştırmanın sonuçlarına göre, en başarılı büyükşehir belediye başkanı yüzde 64,7’lik başarı oranıyla Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu oldu. En başarılı ilçe belediye başkanı ise yüzde 63,7’yle Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin oldu

Gezici Araştırma Merkezi, son yılların en başarılı büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarını araştırdı. 24-30 Aralık tarihlerinde TÜİK örneklemleri dikkate alınarak Türkiye çapında gerçekleştirilen anket, 8 bin 762 kişinin katılımıyla gerçekleştirdi. 30 farklı büyükşehirde yaşayan ve farklı sosyo-demografik gruba mensup kişilerle gerçekleştirilen çalışmada temel kriterler şöyle sıralandı: Vatandaş memnuniyeti, belediye hizmetlerine vatandaşların yerinde ve zamanında ulaşılabilirliği, engelli vatandaşlara yönelik çalışmalar, kültür ve sanata verilen destek, Suriyeli mülteciler ile ilgili çalışmalar, belediye başkanlarının vatandaş tarafından tanınırlık düzeyi, sosyal medya kullanımı ve iletişim kanallarının etkin kullanılması, çevre sorunlarına duyarlılık ve bunların çözümüne yönelik etkin projelerin uygulanıp uygulanmadığı, sosyal yardımlar ve bunların vatandaşa ulaştırılması, kamusal ve sosyal projelerin hayata geçirilmesi ve sivil toplum kuruluşlarıyla bu alanlarda yapılan işbirliği, kalkınma projeleri, hibe projelerine başvuru ve desteklerin alınması, doğal afetlere hazırlıklar, kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık, çocuklara kreş açılıp açılmadığı, tıbbı atıkların toplanması aynı zamanda geri dönüşüm atıklarının toplanmasını sağlayan belediyelerin belirlenmesi, belediyeler arası bütçe kullanım performanslarının resmi veriler doğrultusunda puanlaması ve ulusal-uluslararası kuruluşlarla ortak yapılan projeler. Bunların yanı sıra, şehirlerin marka değerinin artırılması amacıyla tanıtımı hususunda yapılan aktiviteler de kriterler arasında yer aldı. Araştırma kapsamında katılımcıların yukarıda belirtilen kriterlere göre hangi belediye başkanlarını başarılı bulup bulmadığı soruldu. Çıkan sonuçlarla, hizmet performanslarının puan ortalaması alınarak, en başarılı belediye başkanları belli oldu.

En başarılı ilçe belediye başkanı Çukurova’dan

En başarılı ilçe belediye başkanları sıralamasında ise birinciliği yüzde 63,7 oranla Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin aldı. İkinci sırada yüzde 63,2 ile Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir bulunurken, üçüncü sırada yüzde 62,8 ile Denizli’deki Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu yer aldı. Dördüncü sırada yüzde 61,2 ile Antalya Serik Belediye Başkanı Ramazan Çalık , beşinci sırada ise yüzde 60,4’lük oranla İzmir Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, altıncı sırada ise Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer 58.1 oy oranına sahip oldu..

BAŞKAN GENÇER ‘’ANKET SONUÇLARINI BİZ DE SOSYAL MEDYA’DAN ÖGRENDİK

Anket sonuçlarını  sosyal medyadan öğrendikleri ve Ayvalık’ın adının o listede yer alması kendilerini oldukça mutlu ettiğini belirten Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, henüz daha yolun başında olduklarını belirtti. Başkan Gençer,  Bizde Ayvalık’ımızın adını her konuda duyurmak için çaba sarf ediyoruz. Ayvalık Belediyesi olarak daha yeni yeni nefes almaya başladık. Yapım aşamasında bir çok projemiz var.  Kısa süre içerisinde hayata geçireceğiz. Bu gururu yaşatan öncelikle Ayvalıklı hemşerilerime, meclis üyelerime ve tüm personelime çok teşekkür ediyorum’’dedi.