BAŞKAN HASAN ARSLAN SÖZÜNÜ TUTUYOR

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, seçimler öncesinde söz verdiği gibi taşeron statüsünden belediye Şirketi kadrosuna geçen işçilerin sendikal haklarını vermek için harekete geçti. Edremit Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası arasında Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri başladı.

Edremit Belediyesi’nde daha önce taşeron olarak çalışan 696 Sayılı KHK ile belediye şirketi olan Edremit Belediyesi Personel A.Ş. bünyesinde görev yapan 600 işçiye yönelik Toplu İş Sözleşmesi’nin (TİS) ilk görüşmeleri yapıldı. İlk görüşmeye Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, DİSK Genel-İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Hüseyin Ovalı, Edremit Belediyesi İnsan Kaynakları Müdürü ve Edremit Belediyesi Personel A.Ş. Yönelim Kurulu Üyesi Tamer Acar, sendikanın işyeri temsilcileri katıldı. Görüşmede çalışanların sosyal haklarlarda iyileştirmelere gitmek üzere ilk toplu sözleşmenin imzalanması için temeller atıldı.

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, seçimler öncesinde söz verdikleri gibi çalışanların sosyal haklarının teslim edileceğini ifade etti. Başkan Arslan, “DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası ile şirket personeli arkadaşlarımızın sendikal haklarının yerine getirilmesi için bir araya gedik. Emek ve emekçinin her zaman yanındayız. İyileştirmeler ve sosyal hakların daha iyi koşullara getirilmesi için görüşmelerimizi karşılıklı anlaşmayla sonuçlandırarak kısa süre içerisinde toplu iş sözleşmesini imzalayacağız” dedi.

DİSK Genel İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Hüseyin Ovalı, görüşmelere çok olumlu bir havada başladıklarını kaydetti. Ovalı,“Ülkemizin en saygın kurumlarından olan CHP ve DİSK olarak oturduğumuz bu toplu sözleşme masasında, uzun zamandır tanıdığımız, emeğe bakışını bildiğimiz Edremit Belediye Başkanımız Selman Hasan Arslan ve değerli bürokratlarıyla emeğin ve emekçinin hakkının gözetileceği ve alınacağı inancındayız. 696 Sayılı KHK’yı delen, delecek ve başta Balıkesir belediye şirket işçi sınıfına yeni kazanımlar getirecek, ‘demek ki olabiliyormuş’ denilecek, yol olacak, ışık olacak şube olarak bugüne kadar Balıkesirimiz’de şirket işçisi arkadaşlarımıza kazandırdığımız haklara yenilerini katacak, bir toplu sözleşme masası kurduğumuz umudu taleplerimiz ve beklentilerimizle taraflarına hayırlı uğurlu olmasını dileriz” dedi.