BAĞIMLILIKLA MÜCADELE İLÇE KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI

Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı Başkanlığında; Bağımlılıkla Mücadele İlçe Koordinasyon Kurulu toplantısı  yapıldı.
Toplantıya; Cumhuriyet Başsavcısı Çetin Güzel, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Özkan Kavak, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Fethi Bilge, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Müdürü Elif Çakır, Sosyal Hizmetler İlçe Müdürü Murat Aslan, Çalışma ve İş Kurumu İlçe Müdürlüğü Nilüfer Karahan, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Yusuf Koç, İlçe Sağlık Müdürü Dr. İbrahim Burak Can, Edremit Devlet Hastanesi Başkehim V. Dr. Ömer Serhat Üşenmez katıldı.
Toplantıda açıklama yapan Kaymakam Sırmalı; “İlçemizde 2018 yılına kadar, Uyuşturucu ile Mücadele Koordinasyon Kurulumuz faaliyetlerini yürütmekteydi. Bu kapsamda İlçemizde bir çok çalışma yapılmış olup; 2017 yılı içerisinde Uyuşturucu ile Mücadele Koordinasyon Kurulu olarak 335 kadın ve 556 erkek olmak üzere 891 kişiye eğitim verilmiştir.
2018 yılı Başbakanlık Genelgesi ile Uyuşturucu ile Mücadele Koordinasyon Kurulumuz,  “Bağımlılıkla Mücadele Koordinasyon Kurulu” adı altında tekrar güncellendi. Bağımlılıkla Mücadele Koordinasyon Kurulumuz; bağımlılık yapıcı maddeler ve bağımlılık yapıcı eylemlerle (teknoloji, kumar vb) de ilgilenecek olup; bu kapsamda kurumlarımız arası işbirliği ve faaliyetleri belirlemek amacıyla bugün ilk toplantımızı gerçekleştirdik.
Bu kapsamda bugün gerçekleştirilen  toplantımızda; Bağımlılıkla Mücadele Teknik Çalışma Gruplarının belirlenmesi ve kurumlar arası koordinasyonun sağlanması, Uyuşturucu bağımlılarının, İlçemizde bağımlılık yapıcı maddeleri kullanabilecekleri terkedilmiş binalar ya da inşaat halindeki binalara Kolluk Kuvvetleri tarafından denetimlerin yapılması, davranışsal bağımlılıkla (Teknoloji ve Kumar vb.) alakalı olarak özellikle okullarda ve askeri birliklerde eğitimlerin yapılmasına, alkol ve madde bağımlısı olan kişilerin bağımlılık tedavisi sonrası işgücü hizmetlerinden yararlanabilmesi için Çalışma ve İş-Kur İlçe Müdürlüğü tarafından Meslek Edindirme Kurslarının açılması, sigara satışı yapılan işyerlerinde 4207 Sayılı Kanun Denetim Ekiplerince (Emniyet Personeli, Sağlık Müdürlüğü Personeli, Belediye Zabıta Memuru) 18 yaşından küçüklere sigara satışının yapılıp yapılmadığının sık aralıklarla kontrol edilmesi, okullarda görevli rehber öğretmenlerin; uyuşturucu, alkol, sigara gibi bağımlılık yapıcı maddeleri kullanan öğrencileri belirlemesine ve bağımlılık yapıcı maddeyi kullanan öğrencilere kullandığı maddeyi bıraktıracak ve bağımlılığı önleyecek koruyucu ve önleyici çalışmalarda bulunulması, Bağımlılıkla Mücadele Koordinasyon Kuruluna gerekli hallerde Kurum, Kuruluş veya STK’lardan üyeler dahil edilmesi kararları alınmıştır.
Hükümetimiz bağımlıkla mücadele konusunda çok ciddi tedbirler alıyor. Bizlerde aynı doğrultuda bu tedbirleri ilçemizde uygulama gayreti içindeyiz. Bağımlılık yapıcı maddeler ve bağımlılık yapıcı eylemlerle toplumumuzun hem bugününü hem de geleceğini tehdit eden, geleceğimizin teminatı olan gençleri hedef alan son derece önemli bir sorun haline gelmiştir. Onun için bağımlılıkla mücadeleyi Devlet ve Millet olarak topyekün yapmamız gerekiyor” dedi.