AYVALIK’IN EN MUTLU GÜNÜ

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Ayvalık’a gelişinin 85. yıldönümü törenle kutlandı. Program Karayolları 29. Şube Şefliği bahçesinde başladı. Atatürk’ün kente giriş yaptığı güzergâhı olan 13 Nisan Caddesini izleyen kortej, vatandaşların alkışları eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’na geldi. Ayvalıklılar, her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük ilgi gösterdi.   AYVALIKLILAR KORTEJİ ALKIŞLARLA KARŞILADI Dev Türk bayrağı ve Atatürk posteri taşıyan öğrenciler ve protokol, vatandaşların alkışları ve Ayvalık Belediye Bandosunun çaldığı marşlar eşliğinde yürüdü. Ayvalıklılar, bayraklar ve Atatürk resimleri ile donattığı evler ve sokaklarda, korteji alkışlarla karşıladı. Çok sayıda Ayvalıklı pencerelerinden veya kapı önlerinde bekleyerek geçit törenini izledi Kazım Karabekir Mahalle Muhtarı Mehmet Erbilge ve beraberindeki 85 yıl önce Ata’yı karşılayanlar tarafından Kaymakam Gökhan Görgülüarslan, İlçe Garnizon Komutanı Albay Fevzi Koyuncu, Belediye Başkanı Mesut Ergin’e birer buket çiçek sunuldu. BAŞKAN ERGİN ‘’ATATÜRK, TÜRK MİLLETİNİ HER ANLAMDA AYAĞA KALDIRMIŞTIR.’’ Ayvalık’a gelişinin 85. Yıldönümünde Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende konuşan  Belediye Başkanı Mesut Ergin,‘’85 yıl önce, bugün Ayvalık’a gelip bu toprakları ziyaret etmiş Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün  güzergahından yürüyerek sizlerin karşınıza gelmekten onur duymaktayım. Mustafa Kemal ATATÜRK Kurtuluş Savaşından sonra , onurundan, ulus bilincinden ve çalışkanlığından başka her şeyini yitirmiş bir milletin kurtarıcısı  olurken ; içinde bulunduğu durumu düşünmeksizin, “Herkes ulusal görevini ve sorumluluğunu bilmeli, memleket meseleleri üzerinde o düşünceyle, düşünüp çalışmayı görev edinmelidir.” diyerek sorumluluk bilinci ve çalışmanın mecburiyetini yol göstermiştir. Bir milleti yok olmaktan kurtarmış, Türkiye Büyük Millet Meclisini kurduktan sonra, yaşamı elverdiği sürece, Türk milletini her anlamda ayağa kaldırmıştır.
ERGİN , ‘’KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURAN, KİMSEYE MUHTAÇ OLMAYAN BİR TÜRKİYE CUMHURİYETİ YARATMIŞTIR.’’
Ulu önder Atatürk ;1938 de yaşamı sona erene kadar vatanımız adına; o kadar çok şey yapmıştır ki, savaşın maddi manevi tahrip ettiği bir milleti uyandırırken, Cumhuriyeti kurmuş yönetim şeklimize demokrasi getirmiş, eğitim sisteminde latin alfabesine geçerek kültür seviyesinin artışını sağlamış, kadınlara seçme seçilme hakkını dünyada ilk veren ülke olma önceliğini almış, kılık kıyafet düzenlemeleriyle sosyal çağdaş bir toplumun dizaynını sağlamış , laikliği getirerek din ve devlet işlerini birbirinden ayırmış ve yeni türk toplumunu çağdaş muassır medeniyetler seviyesine ulaşması için elinden geleni yapmıştır. Büyük Devlet adamı ulu önder tüm bunları yaparken , bir toplumun sosyo kültürel yapısından, eğitimine, yönetiminden, kadınlarına kadar her anlamda yenilik ve düzenleme yaparken savaştan çıkmış bir milletin ekonomik yapılanmasını da sağlamıştır. Herşeyi dışardan almak zorunda olan ve hiçbir üretim kalemi olmayan bir devletten kısa 46 fabrika kurarak ekonomiyi kalkındırmış, üretimi istihdamı sağlamış ,gerekli iktisadi düzenlemeleri yaparak ,kendi ayakları üzerinde duran, kimseye muhtaç olmayan bir Türkiye Cumhuriyeti yaratmıştır. Hem siyasi hem askeri deha olan Mustafa Kemal Atatürk ekonomik kalkınmayı da sağlarken ;bir konuşmasında da; “Kendiniz için değil millet için elbirliğiyle çalışınız . Çalışmaların en yükseği budur.” demiştir.
Ve de her zaman söylediğim “Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır.” Sözünü de hatırlatarak ; ne büyük onur meselesi ve tesadüftür ki; tam 85 yıl sonra dün mazbatamızı alarak Ayvalık için görevime başlamış bulunmaktayım. BAŞKAN ERGİN’’İZİNDEYİZ ATAM’’
Bugün de Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Ayvalık’ımıza giriş yaptığı yolda yürüyerek karşınızda konuşma şerefine eriştim. O gün için şartlar ne kadar sıkıntılı olsa da  üstesinden gelmeyi başarmış Atamızın sadece yürüdüğü yolun değil; memleket için izlediği yolunda  ardından giderek;   ne kadar çalışmamız gerekiyorsa; memleketimiz, halkımız, Ayvalık’ımız  için ve Atatürk’e verdiğimiz sözler gereği ; elimizden ne geliyorsa sonuna kadar çalışacağız.  Son söz olarak demek isterim ki ; O her zaman burada; biz de “ İzindeyiz Atam”.. Saygılar sunar ,hepinize teşekkür ederim.  ‘’dedi. Şiirler ve halk oyunları ekibinin gösterisi ile tören sona erdi.