AĞRILARINIZIN KAYNAĞI PSİKOLOJİK OLABİLİR

Uzmanlar, vücuttaki ağrıların sebebinin sadece fiziksel kaynaklardan değil duygusal kaynaklardan da olabileceğini belirtiyorlar. Medicana Bursa Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Başak Mutlu, ağrıların sebepleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Ağrılarınız var ve doktora gitmenize rağmen çözüm bulamadıysanız bu sağlık sorununun kaynağı psikolojik olabilir. 

Psikolojik etkenlerin de ağrılara sebep verebileceğini ifade eden Başak Mutlu ‘’Fizyolojik bir sebepten kaynaklanmadığı belirlenen uzun süreli ağrıların kökeni psikolojik olabilir. Zihin ve beden bir bütündür. Kelimelerle ifade edilmeyen iç çatışmalar bazen bedende dile gelir. Beden duygusal acıyı dışavurur ve görünür kılar. Ağrı bazen aile ilişkilerini, toplumsal ilişkileri, iş yaşamını etkileyecek düzeyde şiddetli yaşanır ve günlük rutinleri sürdürmek zor hale gelir. Kişinin hayatı kısıtlanır, yaşam doyumu azalır. Bu durum bireylerde zaman zaman çaresizlik hisleri uyandırabilir. Fakat tedavisi mümkündür.

Psikolojik destek önemli”

Psikoterapi desteğin önemine de değinen Uzman Klinik Psikolog Başak Mutlu, şunları söyledi: Psikoterapi desteğiyle ağrıların kaynağı anlamlandırlarak çözümlenebilir. Kişi psikoterapi sürecinde, ağrısının yaşamındaki olaylarla bağlantısını kurabildiği zaman rahatlama kendiliğinden gelecektir. Antidepresan tedavisi de ağrı tedavisinde kullanılan yöntemlerden biridir. İlaç desteğine gerek olup olmadığını belirlemek ve tedaviyi düzenlemek için bir psikiyatriste başvurulabilir. İnsanlarla temas içinde olmak, duyguları ifade etmek, egzersiz yapmak, rahatlatıcı alanlar yaratmak iyileşme sürecine yardımcı olacaktır. Psikolojik sebeplerden kaynaklanan ağrı rahatsız edicilik bakımından diğer ağrılardan farksızdır. Bu sebeple ihmal edilmeden tedavi edilmesi gerekir. Ancak unutulmamalıdır ki ağrının psikolojik sebeplerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını beliryelebilmek için