9 FETÖ ÜYESİ VE 4 İNSAN KAÇAKÇISI TUTUKLANDI

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinden Yunanistan’a tekne ile kaçmak isterken Sahil Güvenlik Ekiplerine yakalanan aralarında FETÖ üyelerinin de bulunduğu 23 kişi yakalanmış yapılan soruşturmada 9 FETÖ üyesi ve onları yurt dışına çıkarmaya çalışan 4 organizatör sorgularının ardından çıkarıldıkları mahkemece tutukladı.

Ayvalık’ta geçtiğimiz günlerde 17 yetişkin 6 çocuktan oluşan 23 kişilik bir grubun yasadışı yollarla Ayvalık üzerinden deniz yolu ile Yunanistan Midilli Adasına kaçmaya çalışan şahıslar Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurlarınca yakalandı. Botta bulunan şahısların yapılan kimlik kontrolünde yetişkin 17 şüphelinin FETÖ mensubu olduğu gerekçesiyle adli soruşturma geçirdiği veya mesleklerinden ihraç edildiği, bu şüphelilerden 5’inin farklı illerdeki FETO soruşturmaları kapsamında arandığı anlaşıldı.

Ayvalık KOM Grup Amirliği görevlilerince yürütülen çalışmalar neticesinde olayın organizatörü konumunda olduğu tespit edilen 5 şüpheliden 4’ü yakalandı. Şüphelilerin üzerlerinde ve ikametlerinde yapılan aramalarda suçtan elde edildiği tespit edilen toplam 27 bin 970 euro, 2bin 500 dolar ve 55 bin 535 TL toplam yaklaşık değeri 255 bin 000 TL’ye el konuldu.

Yurtdışına kaçma teşebbüsünde bulunan 17 FETÖ üyesinden 9’u çıkarıldığı mahkemece tutuklandı, 7’si hakkında adli kontrol kararı verildi. 1 şüphelinin ise işlemlerinin devam ettiği öğrenildi.

Ayrıca organizatör konumunda olan 4 şüpheli tutuklandı firari 1 şüpheliyi yakalama çalışmaları devam ettiği öğrenildi.