65 BİSİKLETLİ FARKINDALIK İÇİN PEDAL BASTI.

Edremit ilçesinde bu yıl 16-21 Eylül günleri arasında kutlanacak olan “Avrupa Hareketlilik Haftası” kapsamında 65 bisikletli kent turu atarak bisiklet kullanımına dikkat çekti.

Şehirleri sürdürülebilir ulaşım tedbirleri almaya, motorlu taşıtlara alternatif ulaşım yöntemlerini kullanmaya teşvik eden “Avrupa Hareketlilik Haftası” kapsamında Edremit’te Akçay Bisiklet Gurubu üyesi 65 bisikletli kentin sokaklarında yaklaşık 7 kilometre pedal basarak bisiklet kullanımına dikkat çekti.

Edremit Belediyesi tarafından organize edilen etkinlik çerçevesinde Edremit Meslek Yüksek Okulu önünde toplanan bisikletliler, “Arabadan in, bisiklete bin” sloganları eşliğinde kentin birçok mahallesini içeren rotada pedal basarak “Edremit Bisiklet Farkındalığı Turu” attı.

Edremit’in farklı güzelliklerini çevre dostu ve sağlıklı bir bakış açısıyla gözler önüne seren bisiklet turu şehirlerarası otobüs terminali yanındaki bisiklet yolunda sona erdi.

Edremit’in artık bir Avrupa kenti olduğunu belirten Edremit Belediye Başkan Vekili Şengül Sönmez gazetecilere yaptığı açıklamada, “Şehrimiz artık bir Avrupa kenti bunu kabul etmemiz gerekiyor. Davranışlarımızı da buna göre ayarlamamız gerekiyor. Bunun ilk etabı da bisiklet yolumuz. Bugünde onu çok verimli kullandığı için özellikle Akçay Bisiklet Grubuna çok teşekkür ediyoruz. Halkımızın da bu konuda duyarlı olmasını istiyoruz. Bu şehir bir Avrupa kenti, lütfen öyle yaşayalım. Hakkını verelim” dedi.

Akçay Bisiklet Grubu Kurucusu ve Başkanı Esma Alkan, “4 yıldır arkadaşlarla birlikte bisiklet sporu yapıyoruz. Çeşitli aktivitelerde bulunuyoruz. Bisiklet dostluk, dayanışma, sevgi demek. Bisiklet güzellik demek. Bu etkinliğe de Edremit Belediyesi’nin daveti üzerine katıldık. Bugün bisiklet farkındalık turu yapıldı ve biz bunu güzel bir şekilde bitirdik. Bisiklete bin, arabadan in diyoruz. Çünkü bisiklet hem ucuz hem sağlıklı hem de doğa içinde gayet güzel bir şekilde gidiyorsunuz. Bir masrafı da yok. Havayı kirletmiyor. Bu anlamda güzel bir aktivite diye düşünüyorum bisikleti” diye konuştu.

“Edremit Bisiklet Farkındalığı Turu”na karılan Belgin Bakbayram bisiklet turunun amacının farkındalık yaratmak olduğunu ifade ederek şunları söyledi;

“Biz Akçay Bisiklet Grubu olarak 4 yıldır faaliyet yapıyoruz. Bunu fark ettiler şimdi. Bundan dolayı da Edremit Belediyesi bize destek verdi. Çok mutlu olduk bu konuda çünkü çok sıkıntımız vardı. Bisiklet yolumuz yoktu. Tek başına sıkıntıları yenmeye çalışıyorduk. Araçlar bize yol vermiyor. Devamlı yol kenarındaki şeritten gitmek zorunda kalıyorduk. Şeride geçtiğimizde sıkıştıranlarda oluyordu. İnşallah bundan sonra bizi fark edecekler. Bisiklet kullanımının daha çoğalmasını istiyoruz. Yollarda, şehir içlerinde bisiklet yolları istiyoruz. Edremit Belediyesi’nin bize verdiği destekten dolayı teşekkür ediyoruz.”

Katılımcılara tur sonunda Edremit Belediye Başkan Vekili Şengül Sönmez ve Başkan Yardımcıları Mehmet Ertaş, Metin Tunçer ile Tamer Acar tarafından teşekkür belgesi verildi.