37 DÜZENSİZ GÖÇMEN YAKALANDI

Balıkesir’in Edremit ilçesinde Yunanistan’a kaçmak isteyen 37 düzensiz göçmen sahilde bota binmek üzereyken jandarma tarafından yakalandı. Yapılan operasyonda bir kişi organizatör olduğu gerekçesiyle gözaltına alınırken yetişkin düzensiz göçmenlere de Yabancıları ve Uluslararası Koruma Kanununa muhalefet etmekten 3 bin 549’ar lira idari para cezası kesildi.

Edremit ilçesi Narlı mahallesi Mıhlı çayı mevkiinden, Yunanistan’ın Midilli Adası’na Göçmen Kaçakçılığı yapılacağına dair istihbaratın alınması üzerine jandarma ekipleri bölgeye sevk edildi. Bölgede görevlendirilen devriyeler ve sivil unsurlar tarafından yapılan takip ve gözetleme faaliyeti esnasında, Mıhlı çayı mevkiinde, zeytinlik alanda saklanan O.A. isimli organizatör ile 7 erkek, 8 kadın ve 22 çocuk toplam 37 Afganistan uyruklu göçmen yakalandı

Ayrıca yetişkin olan 15 göçmene ayrı ayrı 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununa Muhalefet etmekten 3 bin 549’ar TL idari para cezası uygulandı. Organizatör ve göçmenler hakkında adli ve idari işlemlere başlandığı öğrenildi.