NAR KADINLAR İLE EDREMİT’İN TATLARI

Edremit ilçesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes ortaklığı ile yürütülen “Gelecek Turizmde” projesi kapsamında “Nar Kadın ile Edremit’in Yöresel Tatları” çalışması dahilinde eğitim alan kadınlara belgeleri Kaymakam Ali Sırmalı ve Belediye Başkanı Kamil Saka tarafından verildi. 

Edremit Ticaret Odası toplantı salonunda yapılan belge töreninde eğitimlerde başarılı olan kadınlara belgeleri verildi. Nar Kadın ile Edremit Yöresel Tatları projesi kapsamında “Farkındalık, iletişim, özgüven, girişimcilik, zeytinyağı kullanımı ve mutfak eğitimi modüllerinde başarılı olan 44 kadın bir araya geldi.

Edremit Nar Kadın Kooperatifi Başkanı Nedret Gürdal, “Derneğimiz 2015 yılında Birleşmiş Milletler (BM) Kalkınma Programı, Kültür Bakanlığı ve Anadolu Efes’in desteklemiş olduğu “Gelecek turizmde” projesini kazandı. Bu çerçevede çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bu proje kapsamında kendi mülkleri olan eski bir Edremit evi belediye başkanının eşi tarafından restore ettirilmiştir. Şu anda mevcut olan Nar Kadın Kooperatifi’ne de ekipman desteği sağlanmıştır. Bu proje kapsamında sürdürülebilir olması, bir turizm ayağının olması, yerel kalkınmayı sağlamak, toplumsal cinsiyeti ortadan kaldırarak kadının güçlenmesini hedeflemekteydi. Biz de yeni girişimci olmak isteyen kadın arkadaşlarımıza Edremit Ticaret Odası salonunda girişimcilik eğitimleri verdik. Ben farkındalık, kıskançlık, rekabet ve özgüven eğitimlerini, mutfak eğitimini Günseli Saka ve zeytinyağı eğitimini de Selin Ertür verdi. Kadınlarımız halk eğitim merkezinden hijyen eğitimi aldılar. Ticaret odasının KOSGEB eğitimlerine katıldılar. Bugün de belgelerini aldılar” diye konuştu.

Sertifika töreninde konuşan Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı “Özellikle bayanlarımızın, üretime katılması büyük önem arz etmektedir. Bu anlamda ilçemizde bayanların işletmecilik yapması, istihdamın artırılması ilçemiz için büyük önem arz etmektedir. Nar Kadın Kooperatifi de buna öncülük yaptıkları için kendilerine teşekkür ediyorum. Her geçen gün ilçemizde bayanların işlettiği yeni yerler görmekten büyük mutluluk duymaktayım. Bunların sayısının daha da artmasını istiyorum. Bayanlarımızın hem aile ekonomisine hem ülke ekonomisine katkıda bulunması çok önemli. Bayanların ekonomiye katkısı ile ülkemizin gelişimi daha hızlı olacaktır. Bizler kaymakamlık olarak önümüzdeki süreçte girişimcilik eğitimleri konusunda her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’da yaptığı konuşmada alınan belgelerin evde değil işyerlerinin duvarlarında asılı olmasını dilediğini belirterek, “Kadınların üretime katılmadığı yerde o ülken kalkına bileceğine inanmıyorum. Dünyanın en zengin ülkeleri konumunda olan, petrol çıkartılan ülkelerde baktığımızda kadın ikinci, üçüncü sınıf vatandaş konumuna girdikçe b ülkelerin petrol fiyatlarında ki en ufak dalgalanmalarda bile geldikleri noktayı görüyoruz. Ama kadın hangi ülkede üretime katkıda bulunuyorsa, üretici ise o ülke hiçbir şeyden etkilenmeden yoluna devam ediyor. Biraz önce gelirken Çayiçi Caddemizde işletmecisi bayan ola bir lokanta açıldığını gördüm. Bunlardan mutluluk duyuyorum. Dikkat ederseniz aile işletmesi olan faaliyet gösteren yerlerin başarılı bir şekilde yürüdüğünü görüyoruz. Bizlerde Nar Kadın Kooperatifi’ne bu konuda destek olmaya çalışıyoruz. Umuyorum, Edremit’imize tat ve değer katacak eserlerin ortaya çıkacağına inanıyorum. Başta Kooperatif Başkanı Nedret Gürdal ve Nar Kadın Kooperatifi çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi. 

Yapılan sertifika törenine Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Belediye Başkanı Kamil Saka, Edremit Ticaret Odası Başkanı Coşkun Salon, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ertaş, Edremit Ticaret Odası Meclis Başkanı Necati Uytun, Nar Kadın Kooperatifi üyeleri ve ticaret odası yönetim kurulu üyeleri katıldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Hayatta kalabilmek için reklamlara ihtiyacımız var. Reklam engelleyicinizi katınız.