44 GİRİŞİMCİ KADIN, BELGELERİNİ ALDI

Edremit ilçesinde zeytinyağı ile yapılan yöresel tatları öne çıkarmak, markalaştırmak ve gurme turizmine destek olmayı amaçlayan ‘Nar Kadın Kooperatifi’ tarafından açılan girişimcilik kurslarına katılan kadınlara sertifikaları, Edremit Ticaret Odası’nda düzenlenen törenle verildi.

Yapılan sertifika törenine Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Belediye Başkanı Kamil Saka, Edremit Ticaret Odası Başkanı Coşkun Salon ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı. Bölge kadınlarına kişisel ve mesleki gelişim eğitimleri verilmesi yoluyla ürettikleri yerel ürünün turizm ürünü haline dönüştürülmesi sağlanarak, turizmde sürdürülebilirliğe bir örnek teşkil edilmesi hedeflenen proje kapsamında 44 girişimci kadın belgelerini alarak iş hayatına atılmaya hazırlanıyor.

Nar Kadın Projesi kapsamında ürünlerin, Edremit’in geleneksel kültürünü yansıtmasını sağlamak amacıyla yapıldığı belirtilerek, kadınların ekonomik olarak güçlenmesine de destek olunacağı ifade edildi.

Belge dağıtım töreninde konuşan Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, “Özellikle kadınlarımızın üretime katılması, kadınlarımızın işletmecilik yapması, istihdam yaratması ülkemiz için büyük önem arz etmekte” dedi.

Edremit Nar Kadın Kooperatifi Başkanı Nedret Gürdal ise, yaptığı açıklamasında, “Derneğimiz 2015 yılında Birleşmiş Milletler (BM) Kalkınma Programı, Kültür Bakanlığı ve Anadolu Efes’in desteklemiş olduğu “Gelecek turizmde” projesini kazandı. Bu çerçevede çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bu proje kapsamında kendi mülkleri olan eski bir Edremit evi belediye başkanının eşi tarafından restore ettirilmiştir. Şu anda mevcut olan Nar Kadın Kooperatifi’ne de ekipman desteği sağlanmıştır. Bu proje kapsamında sürdürülebilir olması, bir turizm ayağının olması, yerel kalkınmayı sağlamak, toplumsal cinsiyeti ortadan kaldırarak kadının güçlenmesini hedeflemekteydi. Biz de yeni girişimci olmak isteyen kadın arkadaşlarımıza Edremit Ticaret Odası salonunda girişimcilik eğitimleri verdik. Ben farkındalık, kıskançlık, rekabet ve özgüven eğitimlerini, mutfak eğitimini Günseli Saka ve zeytinyağı eğitimini de Selin Ertür verdi. Kadınlarımız halk eğitim merkezinden hijyen eğitimi aldılar. Ticaret odasının KOSGEB eğitimlerine katıldılar. Bugün de belgelerini aldılar” diye konuştu.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka da, kadınların girişimcilik alanında Edremit’te yoğun yer aldığını ve ilçenin yöresel lezzetlerinin tanıtımında büyük rol aldıklarını kaydetti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Hayatta kalabilmek için reklamlara ihtiyacımız var. Reklam engelleyicinizi katınız.