2. ZEYTİN HASAT SONU (MECİ) ŞENLİĞİ İLE RENKLENDİ

Edremit’te bu yıl ikincisi düzenlenen Zeytin Hasat Sonu Şenliği (MECİ) başladı. Üç sürecek etkinlikte “Meci” geleneği canlandırılıp çeşitli aktivitelerle zeytin ve zeytinyağına dikkat çekilecek.

Zeytin sektöründe yıllardan bu yana süregelen ve hasadın son gününde halk arasında “Meci” olarak adlandırılan gelenek 17-18-19 Şubat tarihlerinde düzenlenen 2. Zeytin Hasat Sonu (MECİ) Şenliği’nde hayat bulmaya devam ediyor. Meci Şenliği Ticaret Odası önünden üreticilerin ve firmaların katılımıyla traktörler, hasat makineleri, halk oyunları ekipleri ve misafirlerin yer aldığı Cumhuriyet Meydanı’na kadar süren kortej yürüyüşü ve açılış töreni ile başladı. Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka tarafından Atatürk anıtına çelenk konulmasından sonra Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Edremit Belediyesi Halk Oyunları ekibinin gösteresinin ardından bir konuşma yapan Belediye Başkanı Kamil Saka, “Zeytin üreticimizin yıllardan buyana hasadın son gününde kutladığı MECİ geleneğini ilçemizde ki ilgili kurumlarla birlikte bir şenlik havasında geçtiğimiz yıl yeniden hayata geçirdik. Bu yıl 2. Edremit Zeytin Hasat Sonu (MECİ) Şenliği’nde sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Zeytin ve zeytinyağı bölgemiz için çok önemlidir. Zeytin sadece kahvaltılarda tüketilen bir gıda ürünü değildir. Yöremiz insanı için hayatın her alanında var olan bir yaşam tarzını temsil eder. Bu yıl ikincisini gerçekleştirdiğimiz bu şenlik sayesinde dünyanın en kaliteli zeytinyağlarını üreten Edremit Körfezi Zeytinyağlarımıza ve tescilli Edremit Yeşil Çizik zeytini başta olmak üzere zeytin ve zeytinyağı sektörünü daha iyi tanıtma fırsatı bulacağımıza inanıyorum. Diğer yandan tarladan sofralarımıza bu ürünü sağlayan üreticinin sorunlarına eğilmeyi, üretici ve tüketiciyi bir araya getirerek en önemli geçim kaynaklarımızın başında yer alan zeytin ve zeytinyağımıza dikkat çekmeyi amaçladık. Bu duygu ve düşüncelerle etkinliğimize destek olan tüm kurum ve kuruluşlara, bugün aramızda olan tüm konuklarımıza ve zeytin üreticilerimize teşekkür ediyorum” dedi.  Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, geçen yıl ilki yapılan etkinliğin ilçenin en önemli geçim kaynaklarından olan zeytin sektörünün gelişime katkı sağlayacağına inandıklarını, ilçenin her alanda olduğu gibi en önemli geçim kaynağı olan zeytin sektörünün de daha ileri sevilere taşınması için Zeytin Hasat Sonu (MECİ) Şenliğinin düzenlendiğini söyledi. CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın ve AKP Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu tarafından da birer konuşma yapıldı.

Ardından  2. Zeytin Hasat Sonu (Meci) Şenliği kapsamında Faruk Serpil Parkı’nda zeytin zeytinyağı ile zeytin hasat makineleri ve iş makinelerinin yer aldığı stantlar açıldı. Katılımcı firmalara katılım belgeleri verildi. Ayşe Sıdıka Erke Etnografya Müzesi’nde ressam Mualla Can’ın “İda’nın Zeytin Ağaçları” konulu resim sergisi Şükrü Tunar Kültür Merkezi’nde Suat Çağlayan’ın “Zeytin Ağaçları” konulu fotoğraf sergisi açıldı. Etkinlik kapsamında Kazdağlı Gülsüm Ana ve Nurdan çakır Zengin tarafından zeytinyağlı yemekler gösterisi yapıldı.

Etkinliğin ikinci gününde Meslek Yüksekokulu karşısında Meci geleneği canlandırılacak. Zeytin işçileri tarafından zeytin ağacına bağlanan kahya, tarla sahibinin bahşiş vermesi ile kurtarılacak. Tariş Zeytinyağı Fabrikası’nın gezilmesinden sonra Tariş Cevdet Ercan Salonu’nda “Coğrafi İşaretin önemi ve Başarılı Coğrafi İşaretler Öyküsü” konulu panel düzenlenecek. Keşkek dövme ve ikramı yapılacak.

Etkinliğin son günüde ise Zeytinli Çayı’ndan başlayıp, Güre Mahallesi’nde sona erecek Zeytine Saygı yürüyüşü yapılacak.

 Edremit Kaymakamlığı ve Edremit Belediyesi tarafından düzenlenen Edremit 2. Zeytin Hasat Sonu Şenliği’ne Edremit Ticaret Odası, Edremit Ticaret Borsası, Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, Edremit Ziraat Odası, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, Zeytincilik Üretme İstasyonu Müdürlüğü, Balıkesir Üniversitesi Edremit Meslek Yüksekokulu, Tariş Edremit Kooperatifi, Edremit Çiftçi Malları Koruma Meclisi, Balıkesir Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Grubu ve bazı sivil toplum örgütleri destek veriyor.

 MECİ;

Zeytin sektöründe hasadın son gününde halk arasında “Zeytin Kurtuluşu (Hasat sonu-son ürünün toplanması-hasadın sona ermesi) diye adlandırılan gelenek. Geleneğe göre zeytin tayfaları (işçileri) hasadın sona erdiği gün, kahyayı zeytin ağacına bağlayıp tarla sahibinden bahşiş ister. Tarla sahibi bahşiş verdikten sonra kahya ağaçtan çözülür, tarlada ateş üzerinde pişirilen yemekler hep birlikte yenilir, eğlence düzenlenir. Tarladan dönüşte zeytin hasatında kullanılan sırığın (sopa) ucuna bez bağlanarak bayrak şeklinde asılır. Bu şekilde bu bayrağı görenler hasadın sona ermiş olduğunu anlar.

Not: Zeytin Kurtuluşu; Ürün o kadar çok ve bereketli ki, hasadın çok uzun sürdüğü, toplaya toplaya ancak bitirildiği anlamı taşır.